Android изданието на Clubhouse ја надмина бариерата од 1 милион корисници!

Clubhouse за Android успеа да добие 1 милион корисници за 1 недела.

Социјалната гласовна апликација Clubhouse достигна 1 милион преземања на Google Play Store само неколку дена по нејзиното глобално лансирање на платформата Android. Апликацијата за прв пат се појави на платформата како бета верзија на 10 мај, но беше достапна само за корисниците кои живеат во САД.

Clubhouse за прв пат беше лансиран во март 2020 година како апликација за покани само за социјални медиуми за iOS, каде што корисниците комуницираат во говорни простории за разговор, домаќини на групи до 5000 луѓе. Откако главните имиња како Елон Маск, Опра и Марк Цукерберг ја погодија платформата, Clubhouse брзо се здоби со популарност, достигнувајќи над 10 милиони корисници за само една година.

И покрај пошироката достапност, Clubhouse бара покана од постојниот член за пристап. Според компанијата, тоа е затоа што нејзиниот тим сака да осигури дека може да управува со растот на својата корисничка база и да продолжи да ја развива апликацијата за поддршка на поширока публика.

Успехот на апликацијата привлече голем број на етаблирани конкуренти во брзо растечкото поле за звук во живо. Facebook исто така објави дека развива сопствен сервис за говорен разговор сличен на Clubhouse.Освен тоа, објавена е и функцијата Instagram Live Rooms. Во декември минатата година, Твитер лансираше експериментална говорна соба за разговор, наречена Spaces на iOS, пред да се прошири на Android во март. Исто така, други компании како Discord, Slack и Reddit најавија слични карактеристики.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments