Clubhouse сега достапна и на Android!

Clubhouse ја објави апликацијата Android кога броевите за преземање почнаа да паѓаат.

Аудио-апликацијата во живо Clubhouse соопшти дека од недела ќе започне да им нуди тест верзија на својата апликација на корисниците на Android во САД за да допре до поширока публика.

Апликацијата, која ја зголеми популарноста на почетокот на оваа година, откако познатиот милијардер Елон Маск и други учествуваа во говорни разговори, започнаа да ја копираат стартапи, покрај големите конкуренти како Фејсбук и Твитер.

Апликацијата беше достапна само за корисниците на Apple и со покана. На некои пазари, како што е Кина, поканите беа многу барани на аукции на интернет-пазарите, но како мерка за нејзината популарност, преземањата на апликацијата значително паднаа.

Паѓа во популарност

Според Sensor Tower, овој број достигна 9,6 милиони преземања во февруари, падна на 2,7 милиони преземања во март, а потоа на 900 000 преземања во април. Падот предизвика прашања во врска со тоа дали долгорочната одржливост и успехот на апликацијата делумно се должат на луѓето што поминуваат повеќе време дома за време на пандемијата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments