Црната серија на Mercedes-AMG GT вози 730 КС од моторот V8

Со најмоќниот AMG V8 мотор досега, карактеристичен дизајн и мал број на високо-технолошки иновации, новата црна серија на Mercedes-AMG GT е лек за секој вистински фан на супер ѕвезда.

Најмоќниот AMG V8 мотор на сите времиња, најикспресивниот дизајн, нај деталната аеродинамика, најинтелигентната мешавина на материјали, најпрепознатливата динамика на возење: сето ова се карактеризира со новата Mercedes-AMG GT Black Series.Овој нов супер спортски автомобил совршено ја отелотворува традицијата на овој бренд во мотоспортот, како и долгогодишната експертиза во развојот на комплетните возила кои импресионираат на секој начин. Резултатот е излез од дури 537 kW (730 КС) од моторот V8 со „рамен“ коленесто вратило, во комбинација со активна аеродинамика и дизајн, кои произлегуваат директно од тековните перформанси на тркачкиот автомобил AMG GT3.„Новиот модел GT Black Series е нашиот последен автомобил што ја продолжува традицијата воспоставена во 2006 година. Оваа шеста верзија од ваков вид претставува уште една пресвртница на AMG и импресивен доказ за исклучителната експертиза на инженерите од Афалтербах. Горд сум на тимот што го создаде единствениот супер спортски автомобил кој сега претставува апсолутен врв на нашето успешно семејство ГТ. Нема подобри перформанси, изглед и возна динамика на црната серија GT “, рече Тобијас Моерс, извршен директор на Mercedes-AMG GmbH на презентацијата на овој атрактивен модел.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments