Сепак, можна е првата испорака на Tesla Cybertruck да биде кон крајот на годината!

Cybertruck, дизајниран од Tesla, може да се сретне со клиенти до крајот на годината.
На неодамнешниот состанок за заработка со инвеститори, извршниот директор на Tesla, Elon Musk, рече дека инженерите го завршиле дизајнот на првиот електричен пикап на компанијата. „Наскоро ќе ја нарачаме потребната опрема за производство на Cybertruck, рече Musk. Доколку нема назадување за време на производството, првите испораки на Cybertruck може да се појават до крајот на годината.

Tesla го претстави својот футуристички Cybertruck на раскошен настан кон крајот на 2019 година. Компанијата објави дека електричниот пикап ќе има домет од 500 милји со едно полнење и може да достигне брзина од нула до 60 км/ч (околу 100 км/ч) за помалку од три секунди. Неколку месеци по објавувањето, Musk објави дека дизајнот на Tesla во Cybertruck е променет за подобри перформанси надвор од патот. Планираната плоча, чиј дизајн се смени, беше планирано да биде околу три проценти помала од прототипот и да има пониски прозорец прагови и порамен центар.

Tesla Cybertruck

Компанијата планира да премине на првото производство на пикапот откако дизајнот ќе биде целосно завршен. Musk во средата објави дека имаат среќа и можат да испорачаат неколку Cybertruck на клиенти кон крајот на годината. Сепак, сè уште треба да почекаме за масовно производство на пикапот. Musk вели дека најраниот датум за започнување на масовно производство на пикапот е 2022 година. Покрај тоа, се очекува Tesla да ги претстави втората генерација на Roadster и Semi Truck, кои неодамна ги претстави во 2017 година.

Конечно, прашање на iosубопитност е дали електричниот пикап на Tesla ќе им се допадне на клиентите. Можеме да наведеме и дека подетални информации за датумот на испорака на новото возило ќе се појават во наредните денови.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments