Далечинскиот управувач на Apple TV има уште една алтернативна опција која вклучува копчиња.

Universal Electronics планира да ја продаде својата верзија на далечинскиот управувач Apple TV преку кабелски компании.

Universal Electronics Inc. (UEI) ја претстави својата верзија на озлогласениот непопуларен далечински управувач на Apple TV „специјално развиен и дизајниран“ за клиенти, сателити и MVPD (дистрибутер на повеќеканална видео програма), објави компанијата.

Далечинскиот управувач користи Bluetooth ниска енергија или инфрацрвена за да се поврзе со кутијата, има микрофон за да зборува команди со Siri и неговата универзална далечинска функција овозможува контрола на ТВ и аудио уреди од која било марка или производител. Има копчиња со позадинско осветлување, кои се активираат преку сензор за амбиентално светло, копче за прелистување низ канали и копче за исклучување на звукот.

„Возбудени сме што клиентите ширум светот наскоро ќе можат да уживаат во овој нов далечински управувач, дизајниран специјално за се поголемиот број MVPD што им нудат Apple TV 4K на своите претплатници“, рече Пол Арлинг, извршен директор на Universal Electronics, во изјавата.

Universal не е првата компанија што воведе далечинска алтернатива на Apple TV; минатата година, швајцарскиот провајдер на ТВ и интернет „Solt“ разви далечински управувач во соработка со Apple, откако контролите на тачпадот на домашниот далечински управувач се покажаа фрустрирачки за корисниците што имаа стандардни копчиња. И Function го претстави својот далечински управувач на копчиња за Apple TV во јули. Моделот Solt е тешко да се купи во САД.

Далечинскиот управувач на UEI ќе биде достапен од следната година, но потрошувачите нема да можат да го купат далечинскиот управувач директно од Universal. Компанијата планира да продаде брендирани верзии на далечинскиот управувач директно преку кабелските компании.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments