Нова технологија од Motorola! Далечинско полнење!

Извршниот директор на Motorola ја демонстрираше „вистинската“ технологија за безжично полнење на Motorola на видеото споделено на кинеската платформа за социјални медиуми Weibo. Видеото покажува дека два паметни телефони на Моторола можат да се полнат безжично од далечина од 1 метар.

Иако денешните безжични полначи базирани на технологија Qi нудат навистина „брзо“ технологија за полнење со моќност на полнење до 50W, мора да контактираме со безжичниот полнач за да ги полните уредите не спречува да доживееме вистинско „безжично“ полнење. Сепак, Motorola може да го надмине овој проблем во блиска иднина.

На видео што го сподели од својата сметка на Веибо, генералниот директор на одделот за мобилни телефони на Леново, матичната компанија на Моторола, ја покажа „вистинската“ технологија за безжично полнење на која работи компанијата. Предметното видео покажува безжичен полнач од новата генерација што може да наполни мобилен телефон дури и од растојание од 1 метар.

motorola kablosuz şarj

Во описот на споделеното видео, се наведува дека технологијата од новата генерација, која ветува дека ќе ја прекине нашата врска со жични или безжични (!) Полначи безжични Qi-базирани, може да се користи за полнење на повеќе од еден уред истовремено. Уште поважно; Се вели дека опсегот на далечинско полнење на технологијата може да биде максимум 4,5 метри.

Доколку се развие и пушти на пазарот таква технологија што може да му се понуди на крајниот потрошувач, поставувањето на безжичен полнач каде било во просторијата како сет-телевизиска кутија може да обезбеди безжично полнење на сите уреди во просторијата. Единствената критична точка тука е дека нема пречки помеѓу уредите и полначот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments