Дали Apple може да ги продава своите производи во Кина

Дали Apple може да ги продава своите производи во Кина

Кинеска компанија го погоди  Епл со масовна тужба. Компанијата позната како Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology и Xiao-i го тужи Епл за 1,43 милијарди американски долари над Сири технологија за гласовен асистент на Епл.

Во објавата на социјалните мрежи за прв пат пријавена  компанијата соопшти дека бара од Епл да престане со кршење на патентот на својот паметен асистент производ Сири.Овој случај трае веќе 8 години рече портпаролот на Епл.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments