Дали BlackBerry го остава мобилниот пазар засекогаш?

Дали заминувањето на BlackBerry запре ера и дали изгубиме бренд што негува многу генерации? Што донесе оваа иновативна BlackBerry на пазарот на мобилни уреди и има ли надеж за зачувување на овој бренд?

Исто како брендовите NOKIA и BlackBerry тоа беше доминантно име на пазарот на мобилна телефонија пред околу 20 години . Со иновативен концепт и мудар развој во тие стари времиња, BlackBerry му понуди на пазарот нешто ново – претходникот на денешните паметни телефони . Но, таа иновација се чини дека запре во моментот кога се појавија првите iPhone и Android телефони. Блекбери остана верен на својот концепт – што наскоро се покажа како погрешна одлука .Зад BlackBerry е многу интересен период полн со пресврти и драматични одлуки на пазарот – но марката се чини дека полека, но сигурно изумира . Имено, уште кон крајот на август годинава, TCL веќе нема право да произведува и продава уреди на BlackBerry – што најверојатно ќе го означи крајот на овој бренд. Што ни донесе BlackBerry низ историјата , како се одвива развојот на овој бренд и што ќе се случи во наредните месеци. BlackBerry е дефинитивно големо име, кое долго време доминира во мобилниот пазар – и заслужува да биде запаметен за сè што BlackBerry ни го донесе (сега дека крајот изгледа близу). Еве како ќе се сеќаваме на BlackBerry

Создавањето на брендот BlackBerry со 1999 година, што значи дека BlackBerry успешно ја одржува технолошката сцена веќе 21 година. Иако беше исклучително тешка задача да се наметне целата тастатура кон мал мобилен уред, BlackBerry успеа да го стори тоа што корисниците наскоро го препознаа.

Иновациите стануваат застарени многу брзо, особено во време кога технолошкиот сектор многу брзо се развива. Она што е иновативно денес ќе биде нешто од минатото за неколку години и лесно ќе се откажеме. Ова е точно сценарио што му се случи на Блекбери. Имено, пред ерата на паметните телефони, оваа компанија имаше фантастичен иновативен концепт што го обожаваа корисниците ширум светот. Но, потоа дојдоа првите паметни телефони кои донесоа неверојатен пресврт на пазарот .Пред неколку години, дел од управувањето со брендот „Блекбери“ отиде во кинеската компанија ТЦЛ . Оваа компанија требаше да го спаси она што може да се спаси и да и врати одредена популарност на BlackBerry. Но, со години на неуспешни политики и слаб развој на бизнисот, Блекбери се најде во многу длабока неволја – од која е скоро невозможно да се појави. На сите им беше јасно дека на BlackBerry му треба драстичен пресврт – и тоа се случи. 

Крајот на една ера и големиот бренд може да се случи порано отколку што мислевте. Имено, на крајот на август годинава, TCL го губи правото на производство и продажба на уреди под брендот BlackBerry  што би можело да значи и дефинитивна „смрт“ за овој некогаш доминантен бренд. Сите корисници кои користат нови BlackBerry уреди можат да сметаат на поддршка до 31 август 2022 година – по што овој сегмент престанува.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments