Дали купувате нов телефон? Обрнете внимание на овие работи.

Дали купувате нов телефон, но не знаете што да барате? Еве неколку основни совети.

Првата и најважна работа е, се разбира, цената. Иако сите знаеме отприлика колку пари сме подготвени да издвоиме за нов уред, не би било лошо да видите што точно можете да добиете за таа сума. Општо, телефоните се „групираат“ во три категории: Буџетски телефони (до околу 300 евра), средна класа (од 300 до околу 700 евра) и предводник (од околу 700 евра па нагоре). Овие, се разбира, се само груби линии и нема јасна граница.

Исто така, една работа треба да ја одредиме на почетокот. Не заборавајте дека тука важи правилото „колку пари, толку музика“, без разлика дали тоа некому му се допаѓа или не. Она на што треба да се фокусирате е колку „скапи“ одлики и функции навистина ви се потребни.

Големина на екран

Големините на екранот на телефоните честопати се поврзуваат со квалитет и луксуз, но тоа не е секогаш така. Ако немате намера да го користите телефонот за постојано гледање филмови и серии, можеби подобар избор е оној со помал екран. Easierе ви биде полесно да се справите со тоа и полесно ќе можете да го „спакувате“ и да го држите во рака.

Функции: Размислете што купувате

Телефоните отишле далеку од нивните почетоци, кога ги користевме само за повици и пораки. Еден куп уреди денес доаѓаат со дигитални пенкала, солидна кутија, подобрена биометрика и разни одлики што можеби не се важни за вас.

Кога купувате Андроид (или кој било друг телефон), прочитајте што може да стори и донесе заклучок врз основа на тоа што реално ќе го побарате за тоа. Шансите се дека со ваквиот начин на размислување, веројатно и ќе заштедите, бидејќи ќе се фокусирате само на она што навистина ви треба.

Изведба

Запомнете ги овие елементи: RAM меморија, процесор и простор за складирање на меморија. Следното е пластично и едноставно објаснување за тоа што тие значат.

Колку повеќе RAM меморија имате, толку повеќе работи можете да извршите одеднаш. Процесорот ги „следи“ брзината и перформансите во бараниот софтвер, како што се видеоигрите.

Просторот за складирање на податоци е токму она што го мислевте – слободен простор за видеа, фотографии, пораки, разговори и програми. Многу Андроид, за среќа, дозволуваат проширување на меморијата, но проверете за секој случај.

Надградба на софтвер

Ажурирањето на оперативниот систем е едно од најголемите заболувања на платформата Андроид, па затоа не е невообичаено корисниците да купуваат телефон што добива едно до две ажурирања и тоа е тоа. Некои брендови, како што е Pixel, „печ“ софтвер секогаш кога е можно, но ова е исклучок отколку правило.

Ажурирањето на оперативниот систем (и редовно) е важно за вас првенствено поради безбедноста, но исто така и поради поправени грешки и нови функции што се додаваат или подобруваат.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments