Дали сакате да одите во стил? Вечноста на Месечината чини 12.500 долари (ВИДЕО)

Планирано е погребување на орбитата во регионот Лакус Мортис.

Компанијата Селестис најавува лансирање на мисијата Луна 02, која ќе ги пренесе посмртните остатоци на луѓето на површината на Месечината.

Орбиталниот погреб е планиран во регионот на Лакус Мортис (Езеро на мртвите), а познати професори, научници и писатели, вклучувајќи го и Артур Кларк, еден од најважните научно-фантастични автори во историјата, ќе почиваат на Земјиниот сателит.

Компанијата објави дека сите заинтересирани ќе бидат во потесниот избор за „кандидатот“, доколку се подготвени да платат 12.500 долари.

Ја шири културата на луѓето

Покрај Кларк, на своето „последно патување“ ќе тргне и американскиот астрогеолог Марета Вест, која почина во 1998 година. Таа беше единствената жена член на истражувачкиот тим „Аполо 11“ и е одговорна за изборот на локацијата за слетување на лунарниот модул Орел (ЛМ-5).

Компанијата Селестис претходно организирала орбитални погреби и тие веруваат дека на овој начин ја шират културата на луѓето, пренесува Футуризам.

„Во време кога човештвото ги поместува границите преку Земјата, важно е да донесеме култура, спомени и обичаи со нас“, изјави извршниот директор Чарлс Шефер.

Мисијата Луна 02 е планирана за јули 2021 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments