Дали Samsung ќе стави крај на серијата Galaxy S?

Дали Samsung ќе стави крај на серијата Galaxy S?

Samsung не ја достигна посакуваната продажна цифра со моделите Galaxy S20, S20+ и S20 Ultra. Дури според секторските проценки во споредба со  Galaxy S10, Galaxy S20 ќе достигне само до 80% од продажната цифра. Овој пад на продажба на серијата  Galaxy S, го натера Samsung да донесе нови одлуки.

Samsung, кој е број еден во индустријата за паметни телефони, беше сериозно успешен со телефоните на серијата Galaxy S4 што ги воведе во март 2013 година. Овој телефон беше толку популарен што продаде вкупно 80 милиони. Со оваа продажна цифра, Galaxy S4 ја доби титулата за најпродаден Андроид уред.

Серијата Samsung Galaxy S никогаш повеќе не достигна 80 милиони продажби. Galaxy S5 успеа да продаде само 40 милиони единици, додека продажбата на Galaxy S9 остана на 32 милиони. Покрај тоа, моделите на Galaxy S10 до сега се продадени само 36 милиони. Серијата Galaxy S20, објавена од компанијата минатиот февруари, е далеку зад очекувањата и продажбата е вознемирувачка за Samsung.

Секторските проценки откриваат дека продажбата на сериите Galaxy S20 може да биде само 80 проценти од сериите Galaxy S10. Се разбира, постојат различни несакани причини за оваа состојба, како што е појава на коронавирус, но не е сосема точно да се каже дека проблемот е само еколошки. Кога гледаме на реакциите на потрошувачите од година во година, можеме да кажеме дека телефоните на сериите Galaxy S стануваат застарени. Сепак, реализацијата на ова може да стане предност за Samsung.

Samsung може да дојде до големи промени

Јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung е името број еден во индустријата за паметни телефони со вкупна продажба. Сепак, со оглед на нивото на конкуренција и промените во индустријата, вреди да се напомене дека местото на Samsung во индустријата за паметни телефони не е гарантирано. Кога сето ова се додава заедно, загубата на популарност во серијата Galaxy S20 се чини дека е негативна ситуација за Samsung, но може да биде и можност за компанијата да направи похрабри потези.

Значителен дел од потрошувачите сметаат дека телефоните од серијата Galaxy S се дупликати едни на други, а Samsung произведува нови модели со копирање на претходниот модел. Ако Samsung ја препознае оваа идеја на потрошувачите рано и реагира соодветно, може повторно да порасне; но не со серијалот Galaxy S, туку со нова предводна серија.

Во моментов не е можно да се знае што мисли Samsung за Galaxy S. Сепак, извори блиски до компанијата велат дека Samsung не е многу задоволен од трендот и планира критични потези. Можеби Samsung може да стави крај на серијата Galaxy S, кој ја изгуби својата популарност на брендот, и излезе со нова серија која има нов тренд.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments