Датум даден за оперативниот систем HarmonyOS!

Датумот е даден за оперативниот систем HarmonyOS развиен од Huawei како алтернатива на Android.

Huawei, чијашто лиценца за Android беше суспендирана по одлуката за ембарго на Америка, веќе некое време работи на алтернативниот оперативен систем Android HarmonyOS Додека новиот оперативен систем развиен од компанијата во моментов се тестира во Кина, Huawei објави важна најава во часовите што ги оставивме зад нас. Со објавата објавена на Weibo, кинескиот производител на паметни телефони објави дека ќе ги споделат новитетите за HarmonyOS со директен пренос на 2 јуни.

Покрај тоа, информациите обезбедени од извори блиски до компанијата сугерираат дека ажурираната верзија на HarmonyOS ќе биде претставена во 2 нови уреди на настанот што ќе се одржи следната недела. За овие уреди се предвидува дека ќе бидат Huawei MatePad Pro 2 и Huawei Watch 3. Во исто време, се очекува некои информации за датумот на објавување и патоказот на оперативниот систем HarmonyOS да бидат споделени со корисниците на настанот на 2 јуни.

Ако се сеќавате, Huawei изјави дека 300 до 400 милиони уреди ќе работат со оперативниот систем HarmonyOS во изминатите месеци. Сепак, во друг споделен извештај, тоа беше откриено на телефоните на Huawei за кои се очекува да го добијат новото ажурирање на оперативниот систем.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments