Демократска Република Конго Најавува Нова Појава на Ебола

Демократска Република Конго Најавува Нова Појава на Ебола

Во моментов светот се бори коронавирус, но во некои земји со на чело Африка сеуште не се целосно мртви некои смртоносни болести. Демократската Република Конго објави дека новата појава на ебола започна на северозападниот дел на земјата.

Според изјавата дадена од веб страницата на Светската Здравствена Организација (СЗО), Демократска Република Конго објави дека започна ново избувнување на вирусот ебола во здравствената зона Вангата во Мбанданка, кој е главен град на Екватор.

Според изјавата дадена од министерот за здравство во земјата, досега се утврдени 6 случаи на ебола во Вангата. Додека четири од овие случаи починаа, двајца се држат под надзор. Три од овие шест случаи се потврдени со лабораториски тестови, а се очекува повеќе луѓе да го детектираат овој вирус.

Нова појава на ебола

Генералниот директор на Светската здравствена организација Др. Тедрос Аданом Габриезус рече: „Ова е индикација дека единствениот здравствен проблем со кој се соочуваат луѓето не е КОВИД-19. Иако нашето внимание го насочуваме кон епидемијата, СЗО продолжува да ги набљудува и да реагира на други здравствени проблеми “.

Ова е 11-та епидемија на ебола од 1976 година, кога вирусот за прв пат е откриен во Демократска Република Конго, која доживува најголема пандемија на сипаници во светот. Мбандака и околината ја доживуваат 9тата појава на ебола.

Регионален директор на СЗО за Африка Матшидисо Моети рече: „Се случува во прилично тешко време, но СЗО работеше со здравствените работници, Африка ЦДЦ (центар за контрола и заболување на болести) и други партнери во последните две години за да се зголеми капацитетот за справување со епидемијата. СЗО планира да испрати тим за да го консолидира регионалното раководство и да го поддржи забрзувањето на одговорот “.

Според изјавата дадена на веб-страницата на СЗО, организацијата во моментот е во Мбандака да се справи со оваа епидемија како дел од капацитетот создаден во 2018 година. Тимот исто така нуди поддршка во прибирање примероци и тестирање.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments