DJI ги најавува гимбалите Ronin S 2 и Ronin SC 2.

DJI додава мали екрани во својата линија на Ронин со единечни раце.

Помина повеќе од еден месец откако DJI ги задеваше своите нови производи, но денес официјално објави два нови гимбала – Ронин С 2 и помалиот Ронин СЦ 2.

И двата оска гимбали доаѓаат со надградби што ги очекувавте – посилни мотори, поголеми носивост, полесни материјали, но и некои софтверски карактеристики што сè уште не сме ги виделе Пред да дојдеме до тоа, да започнеме со хардверските промени на RS 2.

Попрофесионалниот гимбал од двете сега е изработен со јаглеродни влакна и е за 1,3 фунти полесен од оригиналниот Ronin S, со тежина од вкупно 2,86 lbs. DJI вели дека RS 2 поддржува максимално динамично оптоварување до 10 фунти. Теоретски може да собере дури и платформи за висина, но веројатно нема да добиете идеална изведба со тоа.

Гимбал, исто така, доаѓа со мал 1,4-инчен дисплеј на допир, што се наоѓа веднаш над џојстикот. Може да се користи за да се прикажат поставките на гимбалот, податоците од камерата и да се пренесува живо во живо на она што го снима камерата, но неговата главна цел е да можете да користите карактеристики како активна трака без да го прикачувате паметниот телефон на горниот дел од фотоапаратот.

DJI исто така воведува алгоритам за стабилизација на Titan, предвидлива технологија која теоретски треба да се оптимизира за вашиот специфичен стил на снимање со текот на времето и да го намали рачното внесување на корисникот кога станува збор за поставките за брзина, мртва лента и забрзување. Второто ново подобрување на софтверот се вика SuperSmooth и е специјално дизајнирано за измазнување на движењата при фотографирање со построга леќа до 100 mm фокусна должина.

Постојат неколку други промени што ќе им го олеснат животот на сите режисери. Тркалото за следење на фокусот сега се наоѓа на предниот дел од рачката и седи веднаш над показалецот. И RS 2 и RSC 2 сега се компатибилни со табличките Arca Swiss & Manfrotto. И истата оска сега може да се дотерува со копчето за балансирање откако веќе сте ја поставиле вашата камера, што треба да ги забрза времињата за поставување помеѓу снимките.

Ronin SC 2 е помала верзија на RS 2, изградена за помали фотоапарати без огледало. Ажурирањата за оваа година вклучуваат нов преклопен дизајн и многу од софтверските и хардверските карактеристики додадени на RS 2.

Гимбал тежи 2,65 кг, што е малку потешко од претходникот од 2,4 кг. Неговите посилни мотори поддржуваат тестиран товар до 6,6 фунти. Почувствував дека оригиналниот Ронин СЦ беше малку потсилен кога го тестирав минатата година. Оваа година DJI ветува дека повеќе популарни комбинации на фотоапарати / леќи ќе работат подобро, како што е Panasonic SH1 поврзан со прилично тежок леќи од 24-70мм.

Новиот дизајн што може да се склопи, дозволува овој гимбал да се одржува во режим на прашка, што овозможува снимање многу ниско до земјата, а има и мал 1-инчен екран веднаш над рачката.

И двата гибала се со вградени батерии за кои DJI вели дека траат до 12 часа употреба, и обете имаат нова функција за брзо полнење што може да ви овозможи вкупно 2 часа употреба за 15 минути полнење. Покрај сите претходни режими на снимање од пред-програмирање, како што се панорама, тајмлапс и вертикален режим, DJI додава нов режим наречен Time Tunnel кој фаќа хиперлапс додека изведува ролна од 360 степени.

Ронин С 2 и Ронин СЦ 2 се достапни за купување почнувајќи од денес за 849 и 499 американски долари, соодветно. DJI продава и пакет Pro Combo кој вклучува држач за телефон, посебен мотор за фокусирање, RavenEye Image Transmitter и наменска торбичка за носење. RS 2 Pro Combo ќе ви врати 999 долари, додека RSC 2 Pro Combo ќе чини 739 долари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments