DJI Pocket 2 спакува повеќе одлики и повеќе микрофони во мала 4K видео камера со блогови.

Со надграден сензор и леќа за подобар квалитет на сликата.

DJI Pocket 2 е најновата рачна стабилизирана камера за блогирање на производители на дронови DJI и доаѓа со надградена камера, повеќе микрофони и нов модуларен дизајн. Објавува на 1-ви ноември со почетна цена од 349 долари за основен избор на додатоци, но има и комплет од 499 американски долари што доаѓа со дополнителна леќа, статив, надворешен микрофон и рачка опремена со одлики.

Иако Pocket 2 има сличен дизајн со оригиналниот Osmo Pocket, со мал зафат на врвот со камера поставена на три-оска гимбал, неговите внатрешни страни се надградени преку таблата. За почетници, тој има поголем сензор за слика од 1 / 1,7 инчи во споредба со сензорот за оригинал од 1 / 2,3 инчи, а неговиот леќа нуди пошироко видно поле од 20 мм со бленда од f / 1,8 во споредба со 26 mm f / 2,0 минатиот пат околу. Максималниот квалитет на видеото е непроменет со 4K / 60fps, но DJI вели дека има нова опција за HDR видео што ќе биде достапна на подоцнежен датум.

Можеби поважно е ажурираното аудио запис, со оглед на тоа што тоа беше едно од нашите клучни проблеми со оригиналната камера. Pocket 2 содржи четири микрофони – двојно повеќе од оригиналот. Новата низа микрофони е способна да го прилагоди аудиото што го снима, врз основа на местото каде што се соочува камерата, а исто така автоматски ќе го стесне полето за звук кога ќе зумира фотоапаратот, што звучи слично на она што го видовме како се обидува Samsung во последните паметни телефони. Се надеваме дека овие измени овозможуваат подобро вградување на снимање на звук, но бидете сигурни дека сепак имате можност да користите надворешни жични или безжични микрофони преку додатоци.

Зборувајќи за зумирање, фотоапаратот може да управува со зум до 8x кога е во режим 64 мегапиксели, според DJI, намалувајќи на 4x зум без загуби ако се спуштите во режим од 16 мегапиксели или 1080 пиксели. Системот за фокусирање на фотоапаратот исто така е надграден во споредба со претходниот модел, вели DJI, и има нови функции на софтвер, вклучително и Брз Wake за побрзо напојување на фотоапаратот и Drop Aware за да понудат заштита во случај на пад.

Долниот дел од рачката на камерата Pocket 2 сега може да се замени и да се замени со други опции, благодарение на неговиот нов модуларен дизајн. Компатибилните додатоци вклучуваат рачка „Do-It-All“ на DJI која вклучува база за статив, Wi-Fi и Bluetooth модул, звучник, 3,5 милиметарски приклучок и безжичен приемник за микрофон. Другите додатоци вклучуваат леќа со широк агол и водоотпорно куќиште.

Како и оригиналната камера, DJI Pocket 2 може или да се користи како самостојна стабилизирана камера, или на друг начин да се приклучува и контролира со паметен телефон безжично или преку физички конектор. Апликацијата DJI’s Mimo може да се користи на приложениот телефон за снимање, уредување и споделување видеа и фотографии.

За 349 американски долари, добивате камера и основен избор на додатоци, вклучувајќи мини контролен стап и држач за статив од 1/4-инчи. 499 долари ви ја даваат камерата и двата додатоци, плус широкоаголен леќа, безжичен микрофон со ветробранско стакло, рачка „DJI’s Do-It-All“ и микро статив.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments