Дојде и тој ден: Xiaomi конечно го престигна Apple, и еве што!

Долго време, производителите на паметни телефони од Азија се обидуваат да се пробијат на третото место на големата листа.

Кинеската компанија Xiaomi стана третиот најголем продавач на паметни телефони во светот во кварталот јули-септември, туркајќи го американскиот технолошки гигант Apple од таа позиција.

Така, за прв пат во последните 10 години, компанијата од Купертино отпадна од компанијата на водечката глобална тројка во производството и продажбата на паметни телефони, пишува јапонскиот весник Никеи.

Сите три први места во производството и продажбата на паметни телефони во светот сега ги имаат компании од Азија, според извештаите на трите главни даватели на податоци од тој пазар. Според извештајот на Контрапунт, Xiaomi забележа скок од 46% во испораките во наведениот квартал, а Apple пад од 7% во споредба со 2019 година.

Apple ја намали продажбата за само 1%, а „Xiaomi“ се зголеми за 45% во споредба со истиот период минатата година, а „IDC“ рече дека пратките на Apple паднале за повеќе од 10%, додека Xiaomi се зголеми за 42%.

Пресвртницата за Xiaomi доаѓа во ситуација кога глобалната индустрија за паметни телефони забележа пад од 4% во третиот квартал, бидејќи многу клиенти се воздржаа од купување на телефонот додека го чекаа првиот 5G iPhone.

Xiaomi „профитираше“ и од проблемите со кои се соочува нејзиниот најголем домашен ривал Huawei, кој беше разнишан на прекуокеанскиот пазар од американските санкции. Јужнокорејскиот Samsung се врати на првото место според продажбата на телефони во третиот квартал, престигнувајќи го Huawei, кој ја помина таа позиција во вториот квартал.

Според IDC, Samsung продал 80,4 милиони телефони во јули-септември, Huawei 51,9 милиони, Xiaomi 46,5 милиони и Apple 41,6 милиони.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments