Долго очекуваното продолжение на Willow е официјално и доаѓа на Desney Plus.

Серијата е прв проект на Lucasfilm, кој не е StarWars во последните пет години.

По долгогодишно молчење, Desney потврди дека Willow на Lucasfilm ќе добие продолжение, во форма на ТВ-серија што доаѓа во својот сервис за претплата на стриминг Desney Plus. Пилотот ќе го режира John M. Chu од Crazy Rich Asians.

Willow во голема мерка остана недопрена уште од првичното издание во 1988 година, но ова долго продолжение ќе им се придружи на постојните романи и стрипот што претходно го градеше светот на филмот. Оригиналот веќе може да се емитува на Desney Plus и оваа нова серија ќе му се придружи на „The Mandalorian“ како втор телевизиски спин на Lucasfilm на платформата.

Филмот од 1988 година, во режија на Ron Howard, беше култен хит кога беше премиерно прикажан, фантастична авантура за амбициозен волшебник по име Willow (Warwick Davis) со задача да ја пастира принцезата за новороденчиња Elora Danan на безбедно место заедно со група самовили и воини што ги играше како Val Kilmer, Joanne Whalley и Kevin Pollak

Не е познато многу за серијалот на продолженијата, освен тоа што се случува со години по оригиналниот филм, но Ron Howard, сега извршен продуцент, го опишува како „креативен наклонет чекор напред“ отколку како „носталгичен повратен удар“. Самиот Willow ќе се врати: Warwick Davis, исто така сакан ветеран од „Star Wars“, треба да ја повтори својата улога.

За Lucasfilm, оваа серија Willow доаѓа по пет години фокус исклучиво на „Star Wars“. Сега кога Skywalker Saga е обвиткана, јас сум љубопитен да видам кои други класици компанијата може да ги врати ако Willow успее. Особено ме интересира американска серија Graffiti; дефинитивно има доволно тинејџерска вознемиреност за ТВ-шоу, ако Riverdale има индикации. И да, Indiana Jones и Labyrinth се уште се во комбинација. Петтиот Indiana Jones го продолжува патот до производството. И, иако не е поврзан со Desney, во подготовка е и продолжение на Labyrinth од режисерот на Doctor Strange, Scott Derrickson.

Desney јасно стави до знаење дека Desney Plus е иднината на компанијата и му требаат целата нова содржина што може да ја добие дури и со враќањето на  The Mandalorian за втора сезона и на патот со WandaVision. Серијалот Willow на Desney Plus, а можеби и други идни спинови на Lucasfilm, може да помогнат.

Иако нема најавено датум за објавување на оваа нова серија, оригиналниот филм е достапен да се емитува на Desney Plus и останува шармантен како и секогаш. Уште подобро за нови и стари навивачи да се презакажат пред да започне следната авантура.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments