Долгогодишните главни дизајнери на Peugeot и Seat се преселуваат во Renault

Долгогодишните главни дизајнери на Peugeot и Seat се преселуваат во Renault

Дизајнерот на автомобили Gilles Vidal кој е на чело на одделот за дизајн на Peugeot од 2010 година, се повлече од својата позиција оваа недела.Најавено е дека тој ќе биде заменет со сегашниот директор.Видал беше вработен во 1996 година кога дојде во Цитроен во одделот за дизајн на ентериер.Оттогаш тој е првиот човек на дизајн во Peugeot одговорен е за голема трансформација и за наградуваните автомобили како што се SUV-те во 2008, 3008 и 5008, како и новиот Peugeot 208 и 508.Само два дена откако беше најавено заминувањето на Видал од Пежо,француски ривал  Рено официјално потврди дека ќе биде нивниот вработен од ноември.Во Рено ќе работи директно со главните дизајнери.

Месонеро-Романос помина девет години на чело на одделот за дизајнирање на Сеат и исто како Видал во Пежо,заслужен за изгледот на некои од најпрепознатливите модели во изминатата деценија.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments