Дубаи воведува систем за препознавање лице во јавниот превоз.

Дава сигнали за насилници, наркомани и други луѓе со проблематично однесување.

Властите во Дубаи одлучија наскоро да воведат систем за препознавање лица во јавниот превоз во најголемиот град во Обединетите Арапски Емирати, со цел да се зголеми нивото на безбедност.

Градот веќе користи биометриски систем за препознавање на лице, но само на главниот аеродром.

„Технологијата се покажа како ефикасна во идентификувањето сомнителни и барани лица“, рече Обаид ал-Хатбор, директор на Одделот за безбедност во сообраќајот во Дубаи.

Дубаи, кој се смета за водечки „паметен град“ на Блискиот исток, сака да стане центар на технологија и вештачка интелигенција, пишува Tech Xplore.

Планот е прво да се примени развиениот систем на метро станиците, а тој веќе е тестиран.

За време на тестирањето, специјалните сили симулираа евакуација на патниците, а една од метро-станиците каде што веќе беше извршен терористичкиот напад беше избрана за тестирање.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments