Dune одложено на 1 октомври 2021 година.

Ова не му се допаѓа на црвот.

Дина е најновиот филм кој се враќа во 2021 година, по голем број други многу очекувани блокбастер филмови, вклучувајќи ја Црна вдовица и Нема време да умре. Сега ќе излезе на 1 октомври 2021 година – скоро цела година по оригиналниот датум на објавување на 18 декември, објавија Collider и The Wrap.

Доцнењето на Дина доаѓа откако Регал и Синеворлд објавија дека ќе ги затвори сите свои кина во САД и Велика Британија, по одложувањето на „Нема време да умре“ минатата недела. Со се повеќе и поголеми филмови кои првично требаше да дебитираат оваа есен, се селат во 2021 година, поради загриженост за тековната пандемија COVID-19, едноставно нема доволно нови содржини за да се прикажат театрите во моментов.

Променетиот датум на објавување на Дан не е премногу изненадувачки, бидејќи студија постојано се обидуваат да откријат најдобро време за објавување на нивните најголеми филмови. Warner Bros веќе одложи уште еден од своите филмови, Wonder Woman 1984, од октомври до 25 декември. Инсајдерите од индустријата претпоставуваа дека со Wonder Woman 1984 се пресели во декември, истиот месец кога првично беше планирано да се појави Дин, адаптацијата на Денис Вилнев најверојатно ќе биде пуштена во 2021 година
Тој состанок од 1-ви октомври е малку збунувачки, со оглед на тоа што Ворнер Брос веќе го одложи големиот филм во 2020 година на тој датум: „Бетмен“ на Роберт Патинсон веќе е закажан за истиот ден, што значи дека е веројатно дека еден од двајцата Ворнер Брос. блокбастерите повторно ќе се менуваат.

Ворнер Брос си дава простор за мавтање, сепак. Кога студиото ја имаше премиерата на првиот трејлер од Дина во септември, датумот на објавување на филмот беше специјално изоставен. Сите рекламни приколки велат дека „доаѓаат во кино“. Се чини дека Warner Bros. научил од своето искуство со Кривофер Нолан’s Tenet, што беше одложено неколку пати доведувајќи до маркетинг на лилјаци.

Чувањето датуми надвор од приколките не е единственото нешто што Ворнер Брос го научи од Тенет. Студиото го издаде филмот на меѓународно ниво на 26 август, пред да го донесе во САД и Кина на 3 септември. Филмот можеше да се игра само во одбрани градови и се чуваше надвор од клучните пазари како Лос Анџелес и Newујорк. Тенет има генерирано само 36,1 милиони УСД, но филмот забележа многу поголем успех на меѓународно ниво, собирајќи над 203 милиони УСД. Иако тоа не го прави филмот профитабилен за Warner Bros., тоа може да биде доволен поттик да се задржи Wonder Woman 1984 на самото место на 25-ти декември, додека Даун се пресели во период кога повеќе луѓе ќе можат да стигнат до киносалите.

И Ворнер Брос не е единственото студио на оваа позиција. Дизни одложи многу од своите големи филмови, вклучувајќи ја и Црната вдовица. Самостојниот филм за Марвел на Скарлет Јохансон сега ќе биде отворен на 7-ми мај 2021 година, наместо на 6-ти ноември 2020 година. Ова ја прави 2020-та година прва година без филм на Марвел кино-универзум од 2009 година. легендата за десетте прстени и вечните исто така доцнат. Во меѓувреме, West Side Story и The King’s Man, два филма кои Дизни ги наследи од аквизицијата на 21st Century Fox, исто така се преселија во 2021 година.

Дали е фер да се каже дека 2020 година е претежно миење на филмските студија? Секако. Само неколку големи блокбастери сè уште остануваат на театарскиот распоред за оваа година, вклучително и Wonder Woman 1984, Free Guy, Pixar’s Soul и Death on the Nile. Некои филмови се претставија добро преку дигитални платформи за изнајмување – Светската турнеја на Тролови наводно заработи 100 милиони долари за Универзална – но во најголем дел, раководителите се надеваат дека 2021 година ќе биде многу подобра година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments