ЕА го купува Glu Mobile!

ЕА се подготвува да купи развивач на мобилни игри Glu Mobile за 2,4 милијарди долари.

Electronic Arts одлучи да го купи Glu Mobile, развивачот на добро познати игри како Ким Кардашијан: Холивуд. Компанијата за видео игри потпиша договор од 2,4 милијарди долари. Наведената сума ќе му биде исплатена на Глу Мобајл во готово одеднаш. Главниот извршен директор на ЕА, Ендру Вилсон објави дека ја сакаат оваа аквизиција затоа што сметаат дека Glu Mobile е најбрзо растечки развивач на игри за мобилни телефони во светот.

Компанијата двојно ја зголеми големината на својот бизнис со мобилни телефони со аквизицијата на Glu Mobile. Исто така, го проширува своето портфолио. Покрај играта Ким Кардашијан: Холивуд, Glu Mobile е познат и по развојот на други познати игри како што се Diner Dash: Adventures, Britney Spears, Nicky Minaj, Jasom Statham и Gordon Ramsey. Овие игри се претежно бесплатни игри со микроплаќања, деловен модел што ЕА претходно рече дека сака да го следи. ЕА става голем акцент на бесплатните игри со микроплаќања затоа што на нив гледа одличен извор на приход.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments