Електричната батерија што трае 16 години

Електричната батерија што трае 16 години

Ако се грижите за животниот век на батеријата ве спречува да купите електричен автомобил, таа загриженост наскоро може да исчезне благодарение на Кинеските производители на батерии (CATL).

Компанијата тврди дека нивната батерија издржува до повеќе од 2.5 милиони километри,тврдењето на милион километарска батерија доаѓа директно од претседателот CATL.

Што се однесува до цената, тоа е само 10 проценти поскапо од батериите што денес се користат во електрични возила.

Зошто не видовме производител на автомобили да се прослави за ново електрично возило со батерија од 1,24 милиони километри? Затоа што никој сè уште не ставил нарачка со CATL. Сепак, според претседателот Зенг, „Ако некој постави налог, ние сме подготвени да произведеме“.

Најблискиот однос на CATL во секторот на електрични возила се чини дека е со Tesla, откако потпиша двегодишен договор за снабдување на батериите Model 3 уште во февруари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments