Електирчен автомобил со 1.600 коњски сили

Електирчен автомобил со 1.600 коњски сили

Arcfox GT, еден од најмоќните автомобили во светот, беше изложена за прв пат на саемот за автомобили во Генева минатата година.

Arcfox, бренд на една петте најголеми компании кои произведуваат автомобили во Кина, Beijing Automotive Industry Holding Co (BAIC), сега нуди подлабок преглед на дизајнот и карактеристиките на автомобилот.

Под компанијата BAIC, Arcfox произведува возила како што се Foton, Huansu, Weiwang, Changhe BJEV, како и возила на брендови како Hyundai и Mercedes за кинескиот пазар. BAIC го позиционираше Arcfox во Центарот за дизајн и возила со високи перформанси и Центарот за истражување и развој во Шпанија, што го прави предводник за сите свои компании. Arcfox GT исто така беше претставен како производ на оваа визија.

Arcfox GT со 1.600 коњски сили

Покрај тоа што има моќен мотор, Arcfox GT се издвојува и со својот голем опсег и функција за брзо полнење. Автомобилот располага со мотор кој произведува 1.600 коњски сили (1200 kW) и 800 Nm вртежи во момент. Електричниот погон го дистрибуира овој излез за да обезбеди погон на сите тркала.

Arcfox GT докажа дека е вистински хипер автомобил и може да забрза од 0 до 100 км на час за само 2,59 секунди. Автомобилот може да достигне максимална брзина од 255 км на час. Всушност, се очекуваше дека такво моќно возило ќе достигне поголеми брзини.

Arcfox GT нуди брзо полнење

Автомобилот тежи околу 1.840 кг, а оваа тежина е преголема за хипер-автомобил. Главната причина поради која Arcfox GT е толку тежок е што содржи голема акумулаторска батерија која обезбедува проценет опсег од повеќе од 400 км. Батеријата на автомобилот може да се наполни од 20% до 80% капацитет за само 30 минути благодарение на брзото полнење од 85 kW.

Arcfox GT бара растојание од сопирањето од 35 m за да застане при возење на 100 км на час благодарение на сопирачките со јаглеродни керамички и 6 клипни дебеломер. Сепак, растојанието за сопирање на возилото не е многу добро во споредба со неговите конкуренти. Автомобилот не располага со иновативни технологии како што се автономни карактеристики, ветробрани на зголемена реалност. Овие недостатоци можат да бидат занемарени, бидејќи тие не се најпосакувани кај хипер автомобилите. Сето тоа засега е во врска со електричниот автомобил на BAIC.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments