Електричен гумен скутер

Електричен гумен скутер што може да се спакува во ранец

Електричен и гумен скутер што може да се спакува во ранец беше претставен во Јапонија.

„Поимо“ е направен на Универзитетот во Токио и може да се оспособи за една минута со помош на електрична пумпа.

Креаторите сакаа да направат возило што ќе ги намали можните повреди во сообраќајот.

Сепак, експертите велат дека е потребна официјална потврда дека ова возило е безбедно пред да се пушти во сообраќај.

Направен е од термопластичен полиуретан (TPU) кој се користи при производство на воздушни легла.

Тежината на возилото е околу 5,5 килограми.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments