Elon Mask: За десет години, повеќето автомобили ќе возат автономно!

Американскиот претприемач Илон Маск во Берлин изјави дека верува дека за десет години повеќето автомобили ќе се возат автономно.

„Ќе стане сè поретко некој да вози сопствен автомобил“, рече основачот на автомобилскиот гигант Tesla, Елон Маск, кој во вторникот беше награден со Аксел Спрингер награда во Берлин.

Наградата, именувана по основачот на најголемиот германски медиумски концерн што објавува весници како Bild или Welt, се доделува по петти пат на луѓе кои покажуваат посебно чувство на инвентивност. Меѓу претходните добитници се и основачот на Facebook Марк Закерберг, како и сопственикот на платформата Амазон и основач ffеф Безос.

Маск во Берлин рече дека не се противи на соработката со етаблирани производители на автомобили како БМВ или Мерцедес.

„Ако конкурент дојде во Tesla со предлог за соработка, нема да се спротивставиме“, рече Маск.

Tesla моментално ја гради најголемата фабрика во Европа покрај Берлин, која од следната година треба да произведе до половина милион електрични автомобили. Маск неодамна објави дека треба да се формира фабрика за батерии за електричен автомобил на истото место.

Тој исто така најави дека, кога фабриката ќе започне со производство, ќе помине повеќе време во Германија.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments