Elon Musk вели дека бил позитивен и негативен на тестот за COVID-19.

03 September 2020, Brandenburg, Grünheide: Elon Musk, Tesla boss, comes to the construction site of the Tesla Giga Factory. In Grünheide near Berlin, a maximum of 500,000 vehicles per year are to roll off the assembly line from July 2021 – and according to the car manufacturer’s plans, the maximum is to be reached as quickly as possible. Photo: Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/ZB (Photo by Patrick Pleul/picture alliance via Getty Images)

Грешка во симулацијата.

Elon Musk се огласи на Twitter во четвртокот вечерта и рече дека добил различни резултати откако бил тестиран за COVID-19 и во моментов доживува симптоми на обична настинка. Musk вели дека бил тестиран четири пати со помош на брз тест за антиген: два теста се вратиле позитивни, а два се вратиле негативно. Тој исто така ги чека резултатите од два тестови за PCR, но резултатите нема да бидат познати 24 часа.

Антигените тестови работат со откривање на мал протеин на површината на коронавирусот, додека попрецизните тестови за PCR бараат самиот вирус. Тестовите за антиген може да се спроведат брзо бидејќи не им е потребна лабораторија и често се администрираат во жаришта како колеџ-кампуси или установи за нега на стари лица. Според ФДА, „позитивните резултати од антигените тестови се многу точни, но постои поголема шанса за лажни негативни“. Затоа се нарачуваат тестови за PCR за да се спречи можното ширење на вирусот поради лажна негатива. Еден таков тест за антиген од Квидел може да открие коронавирус 85 проценти од времето. Musk вели дека неговиот тест за антиген потекнува од БД.

Како и да е, Musk, кој долго време беше Скептик за COVID-19, ја доведува во прашање валидноста на тестирањето само со навестување на заговор.

Покрај тоа што рече „нешто крајно лажно се случува“, Musk имплицира дека неговото искуство најверојатно го споделуваат и други и придонесува за моменталниот скок во случаи забележани во САД и во странство. Тој исто така одговори „точно“ на еден твит во кој се вели дека „приходите од тестовите најверојатно не се лажни“.

Musk ширеше сомнеж, конфузија, а понекогаш и целосна дезинформација за коронавирусот. Тој ги обвини лекарите за надувување на бројот на случаи од финансиски причини, промовираше широко дискредитиран труд за придобивките од хлорокинот, наречен налог за засолниште „фашистички“ и ја отфрли паниката поврзана со пандемијата како „тапа“. Во март тој предвиде „близу до нула нови случаи“ до крајот на април.

САД во моментов гледаат уште еден скок во случаите на COVID-19. Само една недела откако пријавиле 100.000 случаи во еден ден, службениците за јавно здравје во четвртокот забележале рекордни 160.000 нови случаи. Хоспитализациите за COVID-19, исто така, поставија рекорд од 67.096 на истиот ден, според Проектот за следење на COVID, со смртни случаи кои се зголемуваат на повеќе од 1.000 во просек секој ден.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments