Elon Musk заработува уште 2 милијарди долари, се вели во извештајот

Елон Муск заработува уште 2 милијарди долари, се вели во извештајот

Извршниот директор на Тесла, наводно, има уште 1.69 милиони опции на акции.

Елон Муск се здоби со дополнителни 1.69 милиони опции на акции, поради тоа што просечната пазарна вредност на Тесла е над 150 милијарди долари за шест месеци.

 

Додека извршниот директор  наводно, треба да почека пет години пред да ги продаде овие акции, тие во моментов имаат вредност од околу 2,1 милијарди американски долари според сопствените податоците. Сега Тесла вреди повеќе од комбинираните Фолксваген, Тојота и Хјундаи, објави Блумберг. Ова е и покрај тоа што акциите на „Тесла“ се намалија за скоро 5% во вторникот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments