Енергетските полначи на Apple за заштеда,заштедуваат трошоци, но не и планетата.

iPhone 12 нема да доаѓа со слушалки или ѕиден полнач, но што ќе значи тоа за околината?

Одлуката на Apple да не вклучува ѕидни полначи и слушалки во своите нови кутии на iPhone 12 е добра за деловната активност, но колку е добро за планетата, потешко е да се види. Овој потег заштедува пари на компанијата, но некои од придобивките во животната средина може да се надоместат со тоа што луѓето купуваат одделно слушалки и полначи.

Apple го објави соопштението за време на настанот на 13-ти октомври. За разлика од претходните модели, iPhone 12 ќе доаѓа само со USB-C до Lightning кабел. Компанијата рече дека исклучувањето на ѕидниот полнач и капацитетите ќе доведе до помало ископување, пакување и емисии на јаглерод диоксид за греење на планетата поврзани со изработката на производите. Компанијата, исто така, доби честитки од некои еколошки групи за намалување на електронскиот отпад, сè поголем проблем на кој Apple придонесува со постојан прилив на нови гаџети. Објавувањето за оваа недела е најновиот потег што Apple го направи за да стане поеколошка компанија и тоа следи по големиот залог што го даде во јули за ограничување на емисиите на стакленички гасови.

„Тие го продадоа ова како вид на правило пријателско за животната средина“, вели Angelo Zino, постар аналитичар во индустријата, во фирмата за истражување инвестиции CFRA Research. Но, потегот на Apple за сечење отпад е исто така добар финансиски потег. „Јасно е дека крајната линија има многу врска со тоа“.

Преминувањето кон 5G е голема причина зошто Apple може да бара заштеда на трошоците со вклучување на помалку додатоци со своите телефони, велат технолошките аналитичари за The Verge. За прв пат, целата линија на нови телефони на Apple ќе поддржува 5G. Тоа го прави поскапо да се направи iPhone 12 во споредба со iPhone 11 затоа што компонентите што овозможуваат 5G брзина се покомплексни и поскапи.

Zino проценува дека компонентите на радиофреквенцијата само во новиот iPhone 12 ќе чинат од 30 до 35 проценти повеќе отколку што чинеа кај претходните iPhone. Apple ќе се обиде да ги намали трошоците и за другите аспекти на телефонот“, вели тој.

Одлуката да не вклучите блок за напојување и AirPods со нов телефон е еден од начините да го направите тоа. Тоа само може да ја зголеми бруто добивката на компанијата по телефон за нешто повеќе од 1 процент, вели Gene Munster управен партнер во фирмата за ризичен капитал Loup Ventures Но, тоа е нешто. „Јас генерално би размислувал за ова како маневар за одржување на моменталната профитабилност на телефонот“, вели Munster.

Компанија што прави избор на производство, добар за бизнис и добра за планетата, се чини како победа-победа. Но, Apple претпоставува дека луѓето што го купуваат новиот iPhone веќе имаат стари слушалки и полначи подготвени за употреба наместо нив.

Доколку луѓето сепак се решат да купат AirPods затоа што веќе немаат слушалки, тоа е голема победа за Apple, но не и за планетата. Ако Apple продаде приближно ист број на телефони оваа година како и во 2018 година – околу 217 милиони – и само 5 проценти од тие луѓе одлучуваат да додадат „AirPods“ во нивната количка, компанијата ќе заработи дополнителни 700 милиони долари бруто профит, според Munster.


Проблемот е во тоа што купувањето полначи или слушалки одделно може да значи повеќе отпад од пакување и емисии од одделни испораки. Дел од тоа може да се додаде на јаглеродниот отпечаток на Apple, а дел од тоа може да се пренесе на јаглеродните траги на различни компании ако потрошувачите одлучат да ги купат додатоците од други продавачи. Тоа не мора да ги намали емисиите во целина; тоа само ги шири стакленичките гасови наоколу помеѓу различни компании.

„Ова ќе биде огромна благодет, барем на краток рок, за производителите на додатоци кои ќе продаваат USB-C полначи“, вели Avi Greengart, основач и водечки аналитичар во консултантската компанија Techsponential.

Тоа е затоа што кабелот што е вклучен во iPhone 12 не е компатибилен со блоковите за напојување вклучени во многу претходни iPhone-и. Потрошувачите кои немаат компатибилен полнач што лежи наоколу, треба да купат USB-C ѕиден полнач или безжичен полнач за да ги користат нивните нови телефони.

Има толку многу фактори што може да фрлат клуч во иницијативи за одржливост на компаниите
Постои уште една причина зошто старите додатоци може да резултираат во намалување на стакленичките гасови како што предвидува Apple. Новиот iPhone 12 ќе биде испратен во помало пакување бидејќи кутијата ќе биде преполна со помалку работи. Тоа овозможува 70% повеќе кутии да бидат испорачани на палета, според компанијата. Повеќе кутии на секоја палета треба да се претворат во помалку патувања за испорака и помалку загадување од издувните цевки, според компанијата. Но, тоа игра поинаку во реалниот живот, вели Sarah Behdad, вонреден професор по инженерство на животна средина на Универзитетот во Флорида.

Само затоа што има повеќе простор на палета, не значи дека ќе се пополни. „Испораката до продавниците се базира на побарувачката“, вели Behdad. Колку густо е исполнета палета, може да зависи од тоа колку телефони продавачот мисли дека ќе продаде и колку простор за складирање има. Значи, помалото пакување не мора да доведе до огромен пад на емисиите во испораките.

Има толку многу фактори што можат да фрлат клуч во иницијативите за одржливост на компаниите. „Всушност е многу тешко да се направи специфично тврдење за тоа колку може да биде одржлив одреден производ“, вели Behdad. „Новите карактеристики кои тврдат дека ги прават производите поодржливи] ни носат многу прашања“

Таа несигурност остава простор за скептицизам – особено кога станува збор за поединечни промени насочени кон решавање на огромни проблеми како климатските промени или е-отпад. „Продажбата на новиот iPhone 12 со вклучени слушалки / воздушни подни или блок за полнење нè одвлекува од поширокото прашање: зошто Apple и другите електронски компании не презедоа поголема одговорност за повторно користење и рециклирање на нивните производи, од кои огромно мнозинство сè уште се отстранува во САД и на глобално ниво “, рече Scott Cassel, извршен директор на непрофитниот институт за управување со производи, во е-пошта до„ The Verge “.

Компанијата би имала поголемо влијание доколку ги направи своите производи полесни за обновување за да не станат „застарени и ѓубре по неколку години“, напиша Cassel. На пример, AirPods на Apple имаат пократок рок на траење од традиционалните слушалки затоа што е толку тешко да се замени литиум-јонската батерија внатре.

Оваа конкретна најава беше еден од помалите чекори што ги презеде Apple за да ја подобри својата еколошка игра. Во јули, тој вети дека ќе ги исфрли своите емисии на јаглерод до нула до 2030 година и дебитираше нов робот со име Dave за расклопување на старите iPhone-и и враќање на материјалите што можат повторно да се користат.

„Историски гледано, чувствувам дека тие навистина биле во првите редови во однос на зборувањето за климатските промени“, вели Zino за The Verge. Влијанието на компанијата врз индустријата и однесувањето на потрошувачите го остава со голема одговорност. „Има толку многу што тие сè уште можат да сторат“.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments