Epic Games Store 61 милиони месечни корисници

Epic Games достигна 61 милиони корисници

Продавницата на Epic Games сега може да се пофали со повеќе 61 милиони месечни активни корисници по започнувањето на The Vault.

Во соопштението за печатот, производителот на Fortnite исто така откри дека неговата продавница се појавила на врвот на истовремена бројка од 13 милиони на PC.

За споредба, рекордот на Steam за истовремени корисници е 24,5 милиони, платформата Valve постигната во април поради пандемијата COVID-19 коронавирус.

Epic кој ја погоди оваа нова пресвртница дојде во пресрет на својата кампања The Vault, во која компанијата додели бесплатно титули, започнувајќи со Grand Theft Auto V на 14 мај.

После ова лансирање, играта на Рокстар имаше проблеми со Интернет поради обемот на корисници.

Другите бесплатни игри вклучени се и другите изданија на Borderlands:The Handsome Collection,The Civilization VI како и ARK:Survival Evolved.

Креаторите на Fortnite се здружија со креативни агенции Battery и Havas за да го промовираaт The Vault.

„Од започнувањето на продавницата Epic Games, отсекогаш сме сакале да создадеме огромен настан околу нашата многу успешна неделна програма за бесплатни игри за да им дадеме нешто прекрасно на играчите ширум светот, и решивме да одиме многу,“

“Инвестиравме за стекнување на права да дадеме четири од најголемите игри во светот бесплатно. Резултатите ги надминаа нашите очекувања. Во 2020 година, растевме со историска стапка.

Партнерите на Epic Games Store имаат огромна публика на играчи да ги продаваат своите игри и да добиваат 88% од приходот, наместо само 70% како на другите платформи.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments