Епскиот судија трајно го воздржува Apple да не го блокира Unreal Engine, но нема да го присили за Fortnite.

Apple нема да биде принуден да го врати Fortnite во App Store.

Fortnite наскоро нема да се врати во App Store. Во петокот, судијата Yvonne Gonzales Rogers  одби да му одреди на Epic Games претходна забрана против „Apple“ што ќе го принуди развивачот на играта да го врати Fortnite на „App Store“, истовремено давајќи забрана што го спречува „Apple“ да му се одмазди на „Unreal Engine“, кој исто така е сопственик на Epic. Со други зборови, сега имаме постојана верзија на пресудата за привремена мерка забрана од минатиот месец.

Тоа значи дека состојбата во која е забрането Epic да објавува нови игри на iOS и не може да го дистрибуира Fortnite на App Store во сегашната форма, ќе остане на сила за време на траењето на судењето – освен ако Epic не одлучи да ги отстрани своите -апликативен механизам за плаќање што ја започна горчливата правна расправија во август. Rogers претходно сугерираше дека судењето порота би можело да биде соодветно веднаш следниот јули, но пред денешната одлука, обете страни изјавија дека повеќе сакаат случајот да го решава судија.

Денешната одлука сè уште го спречува Apple да ги укине алатките за развој на Epic на начин што може да му наштети на нејзиниот поширок бизнис.

„Epic Games и Apple се на слобода да ја спорат оваа акција за иднината на дигиталните граници, но нивниот спор не треба да создава хаос за случајните минувачи. Така, јавниот интерес тежи огромно во корист на Unreal Engine и на Epic Affiliates “, рече судијата, спречувајќи му на штета на бизнисот на Epic’s Unreal Engine.
„Epic Games се благодарни што на „Apple“ ќе им биде забрането да одмаздуваат против „Unreal Engine“и нашите клиенти за развој на игри, додека судските спорови продолжуваат“, рече портпаролот на „Epic“ во изјавата. „Ние ќе продолжиме да развиваме за iOS и Mac под заштита на судот и ќе ги следиме сите начини за да се стави крај на анти-конкурентското однесување на Apple.”

„Нашите клиенти зависат од тоа дека App Store е безбедно и доверливо место каде што сите програмери го следат истиот сет на правила“, рече портпаролот на Apple. „Благодарни сме што судот призна дека постапките на „Epic“ не биле во најдобар интерес на нејзините клиенти и дека сите проблеми со кои тие можеле да наидат се од своја сопствена одлука кога го прекршиле нивниот договор. Дванаесет години, App Store е економско чудо, создавајќи трансформативни деловни можности за големи и мали развивачи. Со нетрпение очекуваме да го споделиме ова наследство на иновации и динамика со судот следната година “.

„Apple“ и „Epic“ повторно се состанаа во федералниот суд во септември за уште една рунда, каде што предметот за монопол на случајот против монопол на развивачот „Fortnite“ против „Apple“ се расправаше пред Rogers по втор пат откако Epic ја поднесе својата тужба во август. Особено грубо се снајде Epic, бидејќи Rogers ја издвои компанијата за она што го карактеризира како нечесно однесување што може да докаже дека компанијата претставува безбедносен ризик за платформата iOS.

„Направи нешто, лажеше за тоа со пропуст, со тоа што не беше претстоен. Тоа е безбедносното прашање. Тоа е безбедносното прашање! “ Rogers изјави за „Epic“, според извештајот на Си-Ен-Ен. „Има многу луѓе во јавноста кои ве сметаат за момци херои за она што вие го направивте, но сепак не е искрено“. Rogers исто така го истакна фактот дека валидните градини и нивните стандардни намалувања од 30 проценти се вообичаени во индустријата за игри, со тоа што производителите на конзоли како Microsoft, Nintendo и Sony спроведуваат слични правила.

Rogers рече дека случајот најверојатно треба да се најде во порота за да одлучи и предложи временска рамка за следното лето. „Доволно е важно да разбереме што мислат вистинските луѓе“, рече Роџерс. „Дали овие безбедносни проблеми се однесуваат на луѓето или не?“

Другата придобивка од судењето на поротата е тоа што може да резултира со леплива, попрецизна одлука. Веројатноста за овој случај да забележи бројни жалби е голема, а апелационите судови поверојатно ќе ја поддржат одлуката на поротата кога ќе се обжалат. Со тоа би можело да се избегне отскокнување на случајот меѓу судовите за следните години. „Знам дека сум само отскочна штица за сите вас“, додаде Rogers.

Правната борба на „Apple“ и „Epic“ стана поголем камен-темелник во влошувањето на односите на трети лица-развивачи со производителот на „iPhone“, при што многумина ја користат ситуацијата за да се жалат на нефер или во некои случаи дури и да се придружат на „Epic“ во знак на протест против политиките и спроведувањето на „Apple“. Во септември, компании како Epic, Spotify, Tile и Match Group ја создадоа Коалицијата за правичност на апликациите, која ќе се обиде „да ги брани основните права на креаторите да градат апликации и да прават деловни активности директно со своите клиенти“, вели извршниот директор на „Epic“, Tim Sweeney.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments