Процесорите на EPYC Genoa со архитектура Zen 4 може да понудат опција за меморија HBM!

HBM меморија со висок широк опсег може да се користи и во AMD процесори со EPYC Genoa.

Знаеме дека AMD развива процесори EPYC Genoa базирани на архитектурата Зен 4 за оптоварувања на серверот. Сепак, според новите гласини, Intel нема да биде единствениот производител кој развива процесори со поддршка за меморија HBM.

Leaker Inpact-Hardware вели дека добил информација дека AMD планира верзија на HBM на своите претстојни процесори во oaенова. Иако Intel веќе ја објави варијантата HBM на Sapphire Rapids, овие чипови не се очекува да влезат во масовно производство до 2023 година. AMD ја подготвува серијата Milan-Х, која користи 3D чип технологија помеѓу Zen 3 и Zen 4. Сепак, сè уште не е познато дали дизајнот е дизајниран со CCD и V-Cache, слично на серијата Zen 3 Ryzen.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments