Еве, Doom работи на фрижидер Samsung благодарение на xCloud.

Можете да го набавите xCloud на фрижидер, дури и на iPad.

Прилично сум сигурен дека автомобилите требаше да летаат досега, но наместо тоа, успеавме нешто друго што ќе се чувствуваше како научна фантастика пред една деценија: играјќи игри на Xbox на вашиот фрижидер. Така е, некој успеа да ја натера услугата xCloud на Microsoft да работи на паметен фрижидер Samsung.

Корисникот на Инстаграм, Ричард Малард успеа со овој подвиг на современото инженерство, а со тоа ја изложи верзијата со Android на апликацијата Xbox Game Pass на неговиот фрижидер. Апликацијата работи во режим на портрет на паметниот фрижидер на Samsung, но игрите се појавуваат во точен сооднос заедно со сирење, пива и што било друго што е потребно да ги чувате во фрижидер.

Согласно традицијата на водење игри со Doom на необичен хардвер, Малард го избра Doom Eternal, модерна рата во серијата. Неодамна дури го видовме Doom како трча внатре во Minecraft. Doom Eternal е исто така првиот прв натпревар што пристигна на Xbox Game Pass по аквизицијата на Microsoft од страна на ZeniMax.

Додека xCloud работи на паметен фрижидер е секако забавен, тоа исто така значи дека услугата за пренос на игри на Microsoft е достапна на фрижидер пред да биде пуштена во продажба на iPad или iPhone. Apple ги блокираше услугите како xCloud и Stadia од iOS и iPadOS, но компанијата неодамна понуди маслиново гранче, што би значело дека Microsoft и другите ќе можат да пакуваат игри со облак во посебни апликации на App Store.

Тоа е смешно ограничување што не постои на Андроид, дозволувајќи му на xCloud да поминува низ разни слушалки, таблети и сега паметни фрижидери. „Мајкрософт“ не беше импресиониран од неодамнешните промени во политиката за игри во облак на „Епл“ и компанијата сега напредува со веб-верзија за да ги заобиколи ограничувањата на „Епл“. За време на неодамнешниот состанок на сите раце на „Мајкрософт“, шефот на Xbox, Фил Спенсер, откри „директно решение засновано на прелистувачи“ за xCloud ќе биде достапно на почетокот на 2021 година. Тој не спомна паметни фрижидери, но ова видео покажува дека тие не се проблем .

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments