Еве го нашиот прв поглед на Huawei Mate 40 Pro.

Сјајен е.

Huawei го најави Mate 40 Pro вчера. Можеби не е лесно да се препорачаат телефони Huawei надвор од Кина, бидејќи целните санкции на администрацијата на Trump го спречија да работи со американски компании како Google, но уредите како P40 Pro Plus и ланскиот Mate 30 Pro имаа хардвер исто толку импресивен како и што било друго на глобалниот пазар на паметни телефони.

Ситуацијата не треба да биде поинаква со новиот Mate 40 Pro. Веројатно ќе биде најнапредниот уред на Huawei досега – дури и ако сè уште има прашања во врска со степенот до кој компанијата е во можност да го произведе.

Мислев дека Mate 30 Pro е најдобриот телефон објавен во 2019 година, а Mate 40 Pro се надоврзува на тој дизајн. Единицата што ја имам е во колоритот „Мистично сребрено“, што Huawei најмногу го промовира. Тоа е многу поневообичаено отколку што звучи името – грбот е матирано стакло, но има калеидоскопски ефект каде телефонот трепери со различни бои во зависност од светлината. Изгледа одлично.

Модулот на фотоапаратот е кружен, како и минатата година, но овој пат леќите се наредени во прстен околу логото на Leica. Мислам дека повеќе го претпочитав двобојниот сјаен ефект на Mate 30 Pro, но Huawei вели дека овогодинешниот модел бил инспириран од црна дупка, затоа направете го тоа што сакате. Ова е сè уште привлечен уред од позади.

Околу предниот дел, изрезот е активиран во корист на исечок на дупчење со двојна широка дупка за двојните селфи камери. OLED-дисплејот е малку поголем оваа година и изнесува 6,76 инчи, а на рабовите сè уште има кривини „водопад“ од 88 степени, кои Huawei ги нарекува „хоризонт“ дисплеј.

Овие рабови значат дека копчето за напојување од страната сè уште се враќа наназад отколку на повеќето други телефони. За разлика од Mate 30 Pro, Huawei овој пат најде простор за физички копчиња за јачина на звук, што треба да претставува подобрување на употребливоста.

Генерално, Mate 40 Pro изгледа како друг физички и технички импресивен предводник на телефонот Huawei, и со нетрпение очекувам да дознаам што компанијата успеа да постигне – особено со камерата и новиот процесор Kirin 9000. Софтверот, се разбира, ќе биде целосно друга работа. Останете во тек за целосен преглед.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments