Еве колку ќе чинат електричниот камион и теренецот на Rivian кога ќе излезат во 2021 година.

Бурниот стартап ги претстави и плановите за возење на автопат „без раце“.

Rivian, стартуваше со електрични возила со седиште во Мичиген и Калифорнија, оваа недела ги откри цените за претстојниот пикап R1T и џип R1S. Двете возила, кои за првпат беа претставени кон крајот на 2018 година, се очекува да стигнат до клиентите до летото 2021 година.

Специјалните „лансирани“ изданија на обете возила ќе бидат на прво место, почнувајќи од 75.000 долари за камионот R1T и 77.500 долари за R1S теренецот. И двајцата ќе доаѓаат со погон од 300 милји. Пакет батерии од 400 милји за R1T ќе биде достапен во јануари 2022 година, вели Ривијан.

Првично, компанијата планираше само 300 милји R1S, но сега има намера да објави детали за верзијата на SUV со подолг дострел со седишта со пет и седум патници откако ќе се произведе. Rivian исто така ќе објави опсег од 250 милји, пониска цена на R1T и R1S во тоа време. Компанијата неодамна покажа електрично комби за испорака што го развива во партнерство со Амазон.


Овие цени претставуваат мало зголемување во однос на она што компанијата првично го најави уште во 2018 година, кога рече дека R1T ќе има основна цена од 69.000 УСД, а Р1С ќе започне од 72.500 УСД. Возилата на компанијата исто така ќе имаат право на федерален даночен кредит од по 7.500 американски долари.

Возилата на Rivian на крајот ќе се соочат со некои потенцијално тешки удари како Tesla, General Motors и Ford, како и со новите играчи како Лордстаун и Болингер. Постојат десетици електрични камиони и џипови планирани за следните неколку години, благодарение на вртоглавата продажба во САД. Производителите на автомобили имаат поголема заработка од поголемите возила од седаните, иако трошоците за батерии имаат тенденција да ги зголемат цените на електричните возила во споредба со нивните еквиваленти на погон на бензин.

Rivian, кој собра огромни инвестиции од голем број големи играчи, вклучително и Амазон, исто така ги претстави плановите за „слободен раце“ напреден систем за помош на возачот што го нарекува „Rivian Driver +“

Системот, кој ќе работи само на одбрани автопати на почетокот, ќе му овозможи на возилото „автоматски да управува, да ја прилагодува брзината и да менува ленти по ваша команда“, вели Ривијан. Ажурирањата на софтверот преку воздух ќе помогнат во подобрувањето на неговата област на покриеност и можности. Но, тоа не е систем за самостојно возење и „бара целосно внимание на патот во секое време и не треба да користите рачен уред зад воланот“, предупредува компанијата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments