Фејсбук го отстрани објавувањето на Трамп лажно велејќи дека КОВИД-19 е помалку смртоносен од грипот.

Веб-страницата забранува лажни тврдења за сериозноста на COVID-19.

Фејсбук отстрани објава каде претседателот Доналд Трамп лажно тврди дека романот коровавирус е помалку смртоносен од обичен грип. Претходно денес, Трамп напиша на Фејсбук и Твитер дека Америка „научила да живее со“ претстојната сезона на грип, „исто како што учиме да живееме со“ КОВИД-19 – што, погрешно тврди Трамп, е „кај повеќето популации далеку помалку смртоносна !!! “ Фејсбук за Си-Ен-Ен потврди дека објавата е отстранета затоа што ги прекршила правилата против дезинформациите на КОВИД-19.

Твитер не отстрани твит со истата порака, но додаде етикета за предупредување и ограничени интеракции со објавата.

Како што твитна репортерот на CNN, Дони О’Саливан, Фејсбук вети дека ќе ги отстрани дезинформациите за КОВИД-19 кои можат „да придонесат за непосредно физичко оштетување“ Тоа вклучува лажни тврдења за „локацијата и сериозноста“ на епидемиите на КОВИД-19. Не ја знаеме точната стапка на смртност на новиот коронавирус, но постојат значителни докази дека е поубиствен од грипот и скоро сигурно не е „далеку помалку смртоносен“ дури и за популации со помал ризик. Трамп исто така тврди дека „понекогаш над 100.000“ луѓе умираат од грип секоја година, додека реалната бројка е помеѓу 24.000 и 62.000 смртни случаи во Америка во последниве години. КОВИД-19 од март досега уби над 210 000 Американци.

Минатата недела на Трамп му беше дијагностициран КОВИД-19 и го помина викендот во Националниот воено-медицински центар Валтер Рид, пред да биде отпуштен вчера. Тој го најави своето заминување со минимизирање на сериозноста на вирусот. Општо, неодамнешна студија сугерира дека Трамп бил главен двигател на она што експертите за дезинформации го нарекле КОВИД-19 „инфодемија“ – збирка лажни тврдења за ефектите на вирусот и ефективноста на вакцините, носењето маски, социјалните дистанцирање и други мерки.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments