Facebook работи на конкурент на Clubhouse!

Facebook се подготвува да се соочи со ривал на зголемувањето на Clubhouse.

Извршниот директор на Facebook Марк Цукерберг објави дека планираат да лансираат разни аудио производи. Facebook ќе претстави простории за звук во живо во Clubhouse и нови производи што корисниците можат да ги најдат и да ги слушаат подкастите.

Желбата на Facebook да влезе на гласовниот пазар започна со ненадејниот наплив на интерес за Clubhouse, гласовна апликација со која милијардери и познати личности дојдоа да разговараат, вклучувајќи го и извршниот директор на Tesla, Елон Маск. Исто така, треба да се напомене дека апликацијата Clubhouse моментално е достапна само за iOS уреди и е на пат за Android.

Цукерберг вели дека најголемата мрежа на социјални медиуми во светот планира да издаде одлики наречени „Soundbites“ во следните месеци, вклучувајќи аудио клипови во кратка форма и начини за создавање звучни ефекти или подобрување на квалитетот на звукот. Дополнително, во својот пост на блогот на Facebook, тој наведува дека ќе започне со тестирање простории за звук во живо, кои ќе започнат на лето. Исто така е меѓу информациите што Facebook сака да го третира аудио-аутот како првокласна алатка како што се фотографија или видео.

Брзиот раст на едногодишниот Clubhouse го откри потенцијалот на услугите за говорен разговор. Од друга страна, дали Clubhouse, кој ја затвори новата рунда на финансирање од Серија Ц, за која еден извор вели дека вреди 4 милијарди долари, ќе продолжи да работи како пад на инсталациите. Преземањата на апликацијата се намалија за 70 проценти од февруари до март.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments