Facebook забранува читање и споделување вести во Австралија!

Facebook ќе забрани читање и споделување на содржини на вести на својот извор на вести во Австралија, со што ќе се повлече линија против предложениот австралиски закон кој предвидува Google и компанијата Alphabet да плаќаат за локалните медиуми за вестите.

Овој потег, објавен во пост на блогот во средата, претставува дивергенција во одговорите на големите технолошки гиганти кон барањата на медиумите, кои компаниите ги обвинија за уништување на нивниот рекламен бизнис.

„Никој нема корист од оваа одлука, бидејќи Facebook сега ќе биде платформа на која без двоумење ќе се шири дезинформација“, изјави портпаролот на австриската телевизиска мрежа Нин.

„Оваа акција повторно го докажува нивниот монопол и неразумно однесување“, додаде тој.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments