Facebook забранува сметки за тролови поврзани со конзервативната група Turning Point USA.

Кампањата потроши скоро 1 милион долари за рекламирање.

Фејсбук отстрани група лажни сметки врзани за Таринг Поинт САД, конзервативната младинска организација фатена да координира кампања за социјални медиуми во стилот на „тролови“ минатиот месец. Најновиот извештај на компанијата за координирано неавтентично однесување вели дека забранило 200 сметки на Фејсбук, 55 страници и 76 сметки на Инстаграм поврзани со Тарвинг Поинт и маркетинг фирмата наречена Рели Форџ, што сега е забрането од Фејсбук.

Фејсбук вели дека ја започнал својата истрага откако „Вашингтон пост“ објави извештај за „некои елементи“ на кампањата во септември. Операцијата очигледно започна во 2018 година околу изборите за среден термин во САД, а потоа повторно се појави во јуни 2020 година кога се загреваа претседателските избори. Како што опиша „Пост“, тој се фокусираше на оставање координирани коментари на Фејсбук – вклучувајќи ги и оние што го поддржуваат претседателот Доналд Трамп, го критикуваат ривалот eо Бајден, го доведуваат во прашање гласањето по пошта и го поддржуваат ловот на спортови во Кенија и Боцвана.

Таринг Поинт го окарактеризира своето работење како координиран „искрен политички активизам спроведен од вистински луѓе кои страсно ги држат верувањата што ги опишуваат на Интернет, а не анонимна фарма за тролови во Русија“. Но, Фејсбук ги опишува најновите сметки што ги отстрани како „‘ тенко прекриени лица “чии имиња беа мали варијации на имињата на луѓето зад нив“, и вели дека нивната „единствена активност на нашата платформа била поврзана со оваа измамничка кампања“. Исто така, се вели дека групата потрошила околу 973 000 американски долари за рекламирање на Фејсбук и Инстаграм.

Turning Point USA зазеде истакната позиција во конзервативната политика за време на изборите во 2020 година. Основачот Чарли Кирк го одржа првиот говор на Националната конвенција на Републиканците во 2020 година, а Трамп и другите големи републикански фигури го ретвитуваа. Turning Point исто така не е единствената конзервативна организација која неодамна е цензурирана за координирани кампањи за дезинформации. Активистот obејкоб Вол минатата недела беше обвинет за водење на повеќедржавна операција за сузбивање на гласачите, по забраната од социјалните мрежи за планирање иницијатива за мешање на изборите. Вол и неговиот партнер во наводно злосторство се појавија денес на суд.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments