FCC ќе се обиде да ги регулира социјалните медиуми по негодувањето на цензурата.

Одлуката доаѓа по виорот за умереност, дебата.

Во четвртокот, претседателот на Федералната комисија за комуникации, Аџит Паи, рече дека агенцијата ќе се обиде да ги регулира платформите на социјалните медиуми како Фејсбук и Твитер по налог на извршната наредба на администрацијата на Трамп, потпишана претходно оваа година.

„Членовите на сите три гранки на сојузната влада изразија сериозна загриженост во врска со преовладувачкото толкување на имунитетот утврден во Дел 230 од Законот за комуникации. Во Конгресот има двопартиска поддршка за реформа на законот “, рече Паи во изјавата во четвртокот. „Компаниите за социјални медиуми имаат право на прв амандман на слобода на говор. Но, тие немаат право на Првиот амандман за посебен имунитет што им е ускратен на другите медиуми, како што се весниците и радиодифузерите “.

Во мај, претседателот Доналд Трамп потпиша извршна наредба насочена кон технолошки компании, како Фејсбук и Гугл, и Дел 230 од Законот за комуникации, клучен закон за Интернет што им обезбедува широк правен имунитет над содржината објавена од нивните корисници. Наредбата му наложи на Одделот за трговија да подготви петиција што ќе го натера FCC повторно да го протолкува законот. Одделот ја достави својата петиција до ФЦЦ во јули.

Во четвртокот, Паи рече дека генералниот советник на комисијата рече дека „ФЦЦ има законско овластување да го реинтерпретира Дел 230“. Тој продолжи: „Во согласност со овој совет, имам намера да продолжам со донесување правила за да го разјаснам неговото значење“.

FCC не одговори веднаш на барањата за коментар од The ​​Verge барајќи појаснување за процесот на донесување правила.

„Ние сме среде избори. Извршната наредба на претседателот за Дел 230 беше политички мотивирана и законски неоснована “, рече демократскиот комесар Geефри Старкс во изјавата во четвртокот за„ Хил “. „FCC не треба да го прави наддавањето на претседателот тука“.

„Времето на овој напор е апсурдно“, рече комесарот на демократите essесика Розенворел во изјавата. „FCC нема деловно дело да биде говорна полиција на Претседателот“.

Одлуката на Паи да се придвижи со носење правила следи по низата одлуки за умереност во средата донесени од Фејсбук и Твитер против написот на Newујорк Пост во врска со синот на поранешниот потпретседател Joо Бајден, Хантер Бајден, кој беше предмет на политички напади од десницата низ целата територија на Претседателски избори во 2020 година. Фејсбук го намали опсегот на сторијата, велејќи дека има подобност за проверка на фактите од трети лица. Твитер отиде уште подалеку, забранувајќи целосно поврзување со приказната. Во нишка во средата вечерта, Твитер го наведе правилото за 2018 година против објавување хакирани информации како оправдување за својата одлука.

Овие потези од Фејсбук и Твитер поттикнаа негодувања за конзервативната пристрасност од републиканците. Во четвртокот, републиканците во Комитетот за правосудство во Сенатот сигнализираа дека ќе го повикаат извршниот директор на Твитер, Jackек Дорси, да сведочи за одлуката на сослушувањето на 23-ти октомври.

„Ова е мешање во изборите, а ние сме 19 дена пред избори“, рече сенаторот Тед Круз (Р-ТХ) во четвртокот. „Никогаш порано не сме виделе активна цензура на голема публикација за печатот со сериозни обвинувања за корупција на еден од двајцата кандидати за претседател“.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments