Ferrari ја подготвува премиерата на својот мал хибрид

Ferrari ја подготвува премиерата на својот мал хибрид

Веќе пред 5 години Ферари започна да развива хибриден модел со бензинец V6 и веќе изгледа дека таков автомобил ќе се појави многу наскоро.Прототипот на автомобилот е направен за време на тестовите на патеката Фиорано.

Ова ќе биде четврт хибрид на Ферари по SF90 Stradale купе (2019),концепт HY-KERS модел (2010) и хиперкар на LaFerrari.

Покрај тоа италијанскиот производител користи хибриден погон во Формула1 каде што автомобилите на „Scuderia“ се опремени со 1,6-литарски V6 турбополначи и дополнителен електричен мотор.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments