Ferrari, McLaren,Mercedes,Renault,Alfa Romeo потпишуваат договор за Formula1

Ferrari, McLaren,Mercedes,Renault,Alfa Romeo потпишуваат договор за Formula1

Финансиите на Формула1 беа сериозно погодени од пандемијата COVID-19 при што трките досега се водеа без гледачи додека други како што е Гран При на Монако се откажани.

Трите најстари и историски најуспешни екипи во Формула 1-Ферари, Мекларен и Вилијамс  беа првите што го потпишаа Договорот за Конкорд.Тимовите го потпишаа документот во вторникот.

 Ф1 ги потврди преостанатите седум екипи, меѓу кои и Мерцедес, Рено и Алфа Ромео, исто така ги договорија новите услови во средата наутро.Ова е вистинската зделка во вистинско време за спортот.

Cоработката со ФИА и Либерти Медија може да ја направи Формула 1 уште попривлечна и спектакуларна, додека го зачувува својот статус како крајниот технолошки предизвик.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments