Fiat сака да стане производител само на електрични автомобили!

До 2025 година, Fiat ќе се откаже од возилата со мотор со внатрешно согорување и ќе се фокусира на производство на електрични автомобили.

Fiat е последниот производител на автомобили што објави дека ќе се префрли на целосно електрични возила до 2030 година. Компанијата планира да ги укине возилата со мотор со внатрешно согорување до 2025 година.

Извршниот директор на Fiat, Оливие Франсоа, рече: „Наша должност е што поскоро да ги донесеме на пазарот електричните автомобили, кои не се поскапи од возилата со мотор со внатрешно согорување, во согласност со падот на трошоците на батеријата“. вели. Франсоа вели дека го откриле полето на одржлива подвижност за сите и ова е нивниот најголем проект. Исто така е споделено дека меѓу 2025 и 2030 година палетата производи ќе стане постепено само електрична, што ќе биде радикална промена за Fiat.

Производителот на автомобили лансираше електрична верзија на градскиот автомобил Fiat 500 во некои региони. Засега, стандардниот Fiat 500 исто така ќе остане достапен. Компанијата сака да помогне во подобрувањето на пристапот до електрични возила, инфраструктурата за полнење и квалитетот на воздухот, како што наведува Autocar.

Неколку брендови на автомобили планираат да одат целосно електрични во следните 10 години, или барем има гласини дека ќе го сторат тоа. Mini, Volvo и Ford (барем во Европа) сакаат да преминат во 2030 година. Хонда ја постави 2040 година како временска линија за правење на прекинувачот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments