Пристигнува FidelityFX, главен конкурент на DLSS!

AMD технологијата за конкурент на NVIDIA DLSS ќе биде Супер резолуција на FidelityFX.

DLSS технологијата на NVIDIA (Deep Learning Super Sampling) ја освои цената на гејмерите со зголемување на квалитетот на сликата и перформансите, особено во игрите со поддршка за следење на зраците. Екосистемот DLSS расте секој месец, со што графичките картички на NVIDIA RTX се атрактивна опција.

Иако AMD сè уште нема воведено технологија еквивалентна на DLSS во Radeon GPU, многу луѓе ги користат одликите Radeon Sharpening или FidelityFX CAS за да постигнат слични резултати, но тоа не е идеално или еквивалентно решение. Од друга страна, овие измени не бараат вклучување на развивачите на игри за да додадат специјална поддршка за техниката на супер земање примероци, а исто така работи во сите резолуции за разлика од DLSS.

AMD долго време работи на FidelityFX Super Resolution (FSR), технологија што ќе работи на различни графички процесори на Radeon, вклучувајќи ги и оние што се претставени на Xbox сериите X / S и PlayStation 5. Значи, компанијата ќе се обиде правилно да ја претстави оваа технологија и на компјутерите и на конзолите. Во овој контекст, технологијата сè уште не беше подготвена за време на објавувањето на графичките картички од серијата Radeon RX 6000 или конзолите за игри од следната генерација.

За време на интервјуто за PC World, Скот Херкелман, потпретседател на AMD за графичка деловна единица, изјави дека FidelityFX „оди многу добро внатре“ за Супер резолуција. Херкелман исто така рече дека ќе биде потребно уште некое време за да се процени квалитетот на алгоритмот за надградба, но во исто време компанијата го претстави лансирањето на FSR приоритет оваа година.

RX 6900 XT

Генерално, AMD става одреден акцент на правење на своите технологии отворени и меѓу-платформски компатибилни, и се чини дека FSR не е исклучок. Од друга страна, би било мудро компанијата да учи од грешките на NVIDIA со DLSS. Ако се сеќавате, DLSS не беше успешен кога првпат излезе, но подоцна доби големо ажурирање.

Херкелман објасни дека FSR на AMD нема да се заснова на машинско учење, што може да биде зрак надеж за многу гејмери ​​кои се заглавени со старите картички Radeon. Барем во теорија, AMD има за цел да распореди FSR за целиот компатибилен хардвер со едно движење, така што новата технологија за надградба може да се заснова на DirectML API на Microsoft. Иако сето ова звучи возбудливо, ќе мора да почекаме и да видиме како функционира пристапот на AMD во пракса.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments