Возачот на F1, Алонсо мораше да се повлече од трката поради кесичка за сендвич!

Неуспесите речиси ги немаше шпанскиот возач на G1, Алонсо. Успешниот пилот, кој се врати во Формула 1 по 2 години, падна од велосипедот и ја скрши вилицата во последните месеци. Алонсо, кој брзо се опорави и учествуваше на GP Бахреин, овој пат мораше да ја напушти трката поради сендвич торбата прикачена на каналот за ладење на сопирачката.

Шпанскиот возач Фернандо Алонсо, кој учествуваше на неговата последна трка во Формула 1 во 2018 година, се врати на патеките со алпскиот тим точно 2 години подоцна. Успешниот пилот, кој го започна Бахреин GP на 9-то место со изрази дека ми недостига ова чувство, мораше да се повлече од трката без да го види карираното знаме како резултат на дефект на сопирачките.

Исклучително трагикомична причина се појави зад несреќата што ја доживеа несреќниот пилот чии сопирачки се затоплуваа и кој мораше да го повлече својот автомобил до пит-стопот. Како резултат на прегледите направени на возилото, се разбра дека торба за сендвичи излетала во каналот за ладење на сопирачката.

По двегодишна пауза, Алонсо амбициозно ја започна сезоната Формула 1 во 2021 година и успеа да ја започне трката на 9-то место иако не беше толку трениран како порано. Како и да е, сопирачките не се изладија, Alpine го повлече болидот и Алонсо мораше да се повлече на средина од трката.

Откако дозна дека несреќата е предизвикана од кесичка за сендвич, Алонсо го изрази своето разочарување од следниве зборови;

“Сè одеше многу забавно и пријатно сè додека не се повлеков од трката. Јас навистина уживав во спорните борби што ги водевме со моите стари колеги. Бев малку разочаран што не можев да го видам карираното знаме”.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments