Fortnite на компјутер сега е над 60 GB помал, благодарение на оптимизацијата на Epic.

Големината на датотеката беше намалена од скоро 100 GB на помалку од 30 GB.

Fortnite на компјутер значително се намали, од над 90 GB на нешто помалку од 30 GB, благодарение на неодамнешните оптимизации од инвеститорот Epic.

Веста, детално објавена вчера во белешката за ажурирање на Fortnite објавена на сметката на Twitter, на услугата на играта, значи дека хит на битката ќе сега зазема многу помалку простор на дискот на вашиот компјутер.Тоа ви дава повеќе простор за други игри – или некоја дополнителна просторија за дишење во случај да имате инсталирано монструозно Call of Duty: Modern Warfare / Warzone.

Како што нагласува белешката за ажурирање, компјутерските плеери ќе мора да преземат поголема лепенка од нормалното пред да стапи на сила целокупното намалување на големината на датотеката. Но, после тоа, играта треба да зазема не повеќе од една третина од претходната големина. Исто така, лепенката ја поставува играта за подобри перформанси за вчитување и помали идни закрпи по линијата, забрзувајќи го времето потребно за ажурирање на Fortnite и враќање на играта.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments