Fortnite, наводно, повторно ќе може да се игра на iOS преку GeForce Now на Nvidia.

Не е толку лесно како само отворање на апликацијата Fortnite.

Fortnite може да се врати на iPhone и iPad подоцна оваа година, но не баш како што сте навикнале. Fortnite ќе биде достапен за игра преку услугата за игри на облак на Nvidia, GeForce Now. Услугата сè уште не е објавена за iOS.

GeForce Now, наводно, ќе работи во Safari, веб-прелистувачот, наместо како самостојна апликација, поради ограничувањата на Apple за услугите за пренос на игри што го прават напорно да ги поддржува преку App Store. Услугата ви овозможува да пренесувате лична библиотека со игри до лаптопи, мобилни телефони и други уреди кои на друг начин не би можеле да ги извршуваат добро – или воопшто. Вообичаениот план за „Основачи“ во моментов чини 5 долари месечно, иако може да играте во ограничени временски периоди бесплатно.


Тоа е апсурдна, хакирана ситуација што е резултат на две компании – Epic Games и Nvidia – кои работат околу произволните ограничувања на Apple за апликациите на iPhone и iPad. По јавната расправија со „Мајкрософт“ околу одбивањето да ја поддржи својата услуга xCloud, „Епл“ во изјавата рече дека „програмерите можат да изберат да ги достигнат сите корисници на iPhone и iPad преку Интернет преку Safari и други прелистувачи на AppStore, што подразбира такво решение да биде дозволено. Apple исто така ги ажурираше своите упатства за развивачи со специфични правила што можат да ги следат услугите за игри во облак за да стигнат до играчите на iOS, вклучително и индивидуално поднесување и преглед на игри, иако Microsoft сепак го нарече компромисот „лошо искуство за потрошувачите“ (Microsoft оттогаш изјави дека планира да го донесе xCloud на iOS преку Safari некаде следната година.)

Резултатот од потенцијалното решение за прелистувачот GeForce Now е дека Fortnite ќе биде достапен, но само за оние кои скокаат низ обрачите потребни за поставување на услугата за пренос на Nvidia на iPhone. Во тоа сценарио, Fortnite може да изгледа подобро, благодарение на графиката со поголема верност, бидејќи е емитувана од компјутер. Но, нема гаранција дека таа ќе работи одговорено како што работи домашната мобилна апликација Fortnite, со оглед на тоа што ќе биде во прелистувачот и може да се соочи со проблеми со латентност и други замки.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments