Откриени се минимум системски барања за Forza Horizon 5!

Минималните системски барања за Forza Horizon 5 се официјално објавени од студиото за развивачи.

Forza Horizon 5 беше објавен на презентацијата Xbox E3 2021 одржана на 13 јуни, а беше најавено дека ќе биде објавена на 9 ноември 2021 година. Новата игра Forza Horizon, која ќе ги однесе играчите во Мексико, го привлече вниманието на играчите и со својата реална графика. Како резултат, играчите започнаа да ги доведуваат во прашање системските побарувања на играта, кои се појавија во прв план со своите графики. Додека играчите се прашуваат какви се системските побарувања на новата Forza Horizon, студиото за програмери Playground Games неодамна излезе со минималните системски побарувања за Forza Horizon 5.

Ако ги погледнеме минималните барања објавени од компанијата, сведоци сме дека минималните системски барања на играта се многу слични на Forza Horizon 4.

Објаснувајќи ги само минималните барања за играта засега, компанијата наведува дека играчите мора да имаат барем процесор Intel i3-4170 и 8 GB RAM меморија за да можат да ја играат Forza Horizon 5. Од страната на графичките картички, студиото, кое препорачува минимум графички картички NVIDIA GTX 650 Ti или AMD R7 250x, нè предупредува дека треба да имаме најмалку 80 GB слободен простор за складирање.

Оперативен систем: Windows 10 64-битен
Процесор: Intel i3-4170 3.7GHz или Intel i5 750 2.67GHz
Меморија: 8 GB RAM меморија
Видео картичка: NVIDIA GTX 650 Ti или AMD R7 250x
DirectX: Верзија 12
Мрежа: Широкопојасна Интернет врска
Складирање: 80 GB достапен простор

Цена на Forza Horizon 5

  • Standard Edition- 45 евра
  • Deluxe Edition – 51 евро
  • Premium Edition – 64 евра

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments