Функцијата – двоен допир (double tap) се враќа на Android 12!

Се тврди дека карактеристиката двоен допир што Google ја тестираше во верзијата Android 11 ќе се врати со ажурирањето на Android 12.

Како што знаете, минатата година Google ја тестираше функцијата Double Tap во верзијата за преглед на развивачите на Android 11. Благодарение на оваа одлика, беше речено дека корисниците можат брзо да извршат некои операции со двојно допирање на задниот дел од своите телефони. Сепак, Google не ја вклучи функцијата Double Tap во стабилната верзија на Android 11 од непозната причина.

Додека корисниците на Android се прашуваат за судбината на споменатата опција, важна вест за оваа тема објави 9to5Google денес и се тврди дека долгоочекуваната опција ќе биде достапна со ажурирањето на Android 12.

Функцијата Двоен допир, која се појави во Андроид 11 под кодното име Columbus, се очекува да дојде кај уредите Google Pixel со ажурирањето на Android 12.

Во споделените вести, се вели дека корисниците на Google Pixel ќе можат да го активираат „Помошникот на Google“, да паузираат и да продолжуваат видеа, да фотографираат екрани (screenshot), да го отворат прозорецот со неодамнешните апликации и лентата за известувања со двојно допирање на задниот дел од нивниот уред со оваа одлика.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments