Samsung ги најави Galaxy Book Go и Galaxy Book Go 5G!

Samsung ги претстави своите нови лаптопи Galaxy Book Go и Galaxy Book Go 5G.

Samsung денес официјално ги претстави Galaxy Book Go и Galaxy Book Go 5G. Новите модели доаѓаат со Qualcomm Snapdragon SoC. Софтверот на компјутерите е Microsoft Windows 10. Новите лаптопи се дизајнирани со склопувачка шарка од 180 степени. Дополнително, Samsung додава нови функции на двата лаптопа, вклучително и поддршка за Dolby Atmos и претходно инсталирана апликација Microsoft Phone. Новите лаптопи на јужнокорејската компанија се дизајнирани да им конкурираат на популарните Chromebook, а компанијата ги насочи корисниците кои се свртуваат кон лаптопите за да ги задоволат нивните потреби за далечинско работење и учење на далечина.

Samsung Galaxy Book Go е со цена од 349 долари за варијанта само за Wi-Fi. Покрај тоа, постои LTE верзија на лаптопот што сè уште не добила официјална ознака на цената. Цените на Galaxy Book Go 5G сè уште не се објавени. Компанијата, исто така, на својата веб-страница навела дека и двата лаптопа ќе бидат ослободени со сребрен слој.

Galaxy Book Go и Galaxy Book Go 5G ќе бидат лансирани со градба што наводно поминала воени тестови MIL-STD-810G. Лаптопите ќе имаат шарка од 180 степени, како што споменавме, и ќе доаѓаат со тенки рамки. Бидејќи уредите ќе доаѓаат со апликацијата Microsoft Your Phone, таа исто така ќе им овозможи на корисниците да ги синхронизираат своите паметни телефони со нивните лаптопи. Компанијата исто така ја интегрира својата услуга Samsung TV Plus во лаптопите.

Galaxy Book Go работи со Windows 10 Home и има 14-инчен Full HD TFT дисплеј. Лаптопот се напојува со octa-core Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2 чипсет со Adreno GPU и 4 / 8GB LPDDR4x RAM меморија. Galaxy Book Go исто така има опции за складирање eUFS од 64 GB и 128 GB. Опциите за поврзување на лаптопот вклучуваат LTE, Wi-Fi 5 802.11ac, Bluetooth 5.1, две USB Type-C порти, USB 2.0 приклучок и 3.5мм приклучок за слушалки. Лаптопот има поддршка и за microSD картичка. LTE варијантата на компјутерот, пак, доаѓа со слот за Нано СИМ-картичка. Покрај овие, Galaxy Book Go има и 720p HD веб-камера и дигитален микрофон.

Конечно, треба да се напомене дека деталните спецификации на Galaxy Book Go 5G сè уште не се споделени. Засега, сè што знаеме за Galaxy Book Go 5G е дека компјутерот ќе доаѓа со Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2 5G и ќе поддржува Wi-Fi 6. Сепак, треба да се напомене дека и двата лаптопа ќе бидат објавени во наредните денови.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments