Лансирањето на Galaxy S21 FE може да биде одложено!

Датумот на објавување на новиот предводник на Samsung, Galaxy S21 FE, се одложува.

Samsung се очекуваше да лансира три нови смартфони во август 2021 година, поточно Galaxy S21 FE, Galaxy Z Flip 3 и Galaxy Z Fold 3. Сепак, се чини дека лансирањето на Galaxy S21 FE може да биде одложено за неколку месеци. Новите извештаи укажуваат на недостаток на критични компоненти како причина за одложувањето на лансирањето.

Компанијата мораше да го запре производството на Galaxy S21 FE поради недостиг на батерии, според повеќе извештаи што се појавуваат во Јужна Кореја. Примарен снабдувач на батерии за новиот паметен телефон беше LG Energy Solutions, но компанијата се соочи со неколку градежни проблеми. Згора на тоа, Samsung SDI беше додаден како втор снабдувач, но прво е потребно одобрение за производство. Овој процес на одобрување е еден од главните фактори што го одложуваат лансирањето на телефонот. Според друг извештај, главната причина за одложувањето на лансирањето на телефонот е недостатокот на 5nm чипови Snapdragon 888.

Од компанијата велат дека не можат да разговараат за детали за необјавен производ, но сè уште не е утврдено ништо во врска со наводната суспензија на производството. Кога ги гледаме овие објаснувања, не можеме да кажеме дека наводите се многу неосновани. Бидејќи, наместо да ги негира обвинувањата, компанијата избегнува да даде јасна изјава за тврдењата. Соодветно на тоа, можно е да се каже дека претставувањето на новиот водечки смартфон може да биде одложено за 1-2 месеци.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments